Jak szybko nauczyć się angielskiego korzystając z wolnego czasu?

Język angielski jest w dzisiejszych czasach niemal obowiązkowy – dzięki niemu możemy nie tylko zdobyć lepszą pracę, ale także bez stresu dogadać się z obcokrajowcem niemal na całym świecie. Nie bez powodu zatem tak ważna jest nauka angielskiego. Oprócz zajęć szkolnych oraz dodatkowych korepetycji, istnieje wiele technik oraz sposobów, które dużo szybciej pozwolą nam na swobodne porozumiewanie się. Jak zatem powinna przebiegać skuteczna nauka angielskiego na co dzień i które techniki warto wziąć pod uwagę?

Skuteczna nauka języka poza szkołą – czy to możliwe?

Planując swój rozwój językowy, nierzadko zadajemy sobie pytanie – czy samodzielna nauka angielskiego szybko i efektywnie jest w ogóle wykonalna? Choć wiedza jaką otrzymujemy w szkole bądź na prywatnych zajęciach z pewnością jest ważną częścią składową, to właśnie samodzielna eksploracja dodatkowa ma szanse realnie wpłynąć na poziom naszego języka i uporządkowanie wszystkich informacji w całość. Nie da się osiągnąć wysokiego poziomu poprzez jedynie naukę gramatyki i słówek, bez pojęcia szerszego kontekstu i występowania poszczególnych struktur w zdaniu. Taki rozwój językowy powinien przybrać postać przede wszystkim nauki poprzez efektywne wykorzystanie czasu wolnego, a dzięki kilku wartym uwagi technikom, jesteśmy w stanie poczuć się dużo pewniej w rozumieniu mowy.

Sposoby na naukę języka czyli jak maksymalnie wykorzystać czas wolny

Dobre porozumiewanie się językiem ojczystym wymagało od nas wielu lat nieustannego poznawania słownictwa i jego odmiany. Również przyswojenie języka obcego na poziomie pozwalającym swobodne porozumiewanie się, wymaga dużej ilości czasu. Z tego powodu godzina zajęć tygodniowo to zdecydowanie za mało. Jednak jak znaleźć czas na naukę kiedy ciąży na nas tak wiele obowiązków? Rozwiązaniem jest efektywne wykorzystywanie go w taki sposób, by uczyć się w trakcie mniej wymagających poznawczo sytuacji. Nauka angielskiego w pociągu, autobusie czy samolocie z pewnością bardzo dobrze sprawdzi się do poprawy naszego ogólnego poziomu i pozwoli na wykorzystanie stosunkowo mało produktywnych momentów. Samodzielna nauka angielskiego w pracy również jest możliwa – może polegać na przykład na słuchaniu radia po angielsku bądź na powtarzaniu słówek w trakcie przerwy.

Zanurzenie w języku, czyli sposoby na naturalną naukę “przy okazji”

Tak zwane zanurzenie w języku pozwala na naukę mimochodem – czyli bez konieczności skupiania się wyłączenie na tym zadaniu. Nauka języka to naturalny proces, który polega na obcowaniu z nim w codziennych sytuacjach – dziecko uczy się tego przebywając w środowisku posługującym się danym językiem. Jednak ucząc się obcego języka, nie mamy takiej możliwości – przebywamy bowiem w kraju, który naturalnie się nim nie posługuje. Musimy zatem stworzyć sobie środowisko, które na różnych płaszczyznach pozwoli nam na pewnego rodzaju doświadczanie języka. Dzięki dobremu dostępowi do Internetu, mamy możliwość zorganizować sobie materiały gramatyczne, leksykalne a także ogromną ilość tekstów, książek, podcastów, filmów oraz radia. To właśnie dzięki częstemu eksponowaniu się na takie materiały, jesteśmy w stanie przy stosunkowo niewielkim wysiłku, naturalnie przyswajać dużo większą ilość wiedzy, a także – co bardzo istotne – uczymy się w sposób praktyczny i ze zrozumieniem szerszego kontekstu językowego. Im więcej czasu poświęcimy na zanurzanie się w języku, tym szybciej i skuteczniej osiągniemy zadowalające efekty. W ekstremalnych sytuacjach przy kilku – kilkunastogodzinnej ekspozycji, jesteśmy w stanie nauczyć się angielskiego zaledwie w kilka tygodni. To właśnie pewnego rodzaju nauka angielskiego w wolnym czasie i “przy okazji” pozwala na dużo głębsze zrozumienie i oprócz bezpośredniej nauki zasad gramatycznych czy słownictwa, warto stworzyć sobie warunki umożliwiające przyswajanie wiedzy mimochodem. Jakie zatem sytuacje sprzyjają nauce i jak się do tego przygotować?

Istotna rola czytania w języku angielskim

Jedną z lepszych metod nauki jest czytanie. Na początku może opierać się na prostych tekstach, ciekawostkach czy wiadomościach, jednak jego prawdziwy sens tkwi w czytaniu ciekawych dla nas pozycji, które z chęcią poznalibyśmy także w języku ojczystym. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim jest to związane z naszą motywacją – konieczność czytania zbyt trudnej i nieciekawej pozycji z pewnością nie zachęca do kontynuowania lektury. Aby mieć zatem pewność, że nie stracimy zapału, wybierajmy książki o ciekawej treści. Nauka angielskiego rano przy śniadaniu bądź na plaży będzie z pewnością dużo przyjemniejsza, gdy pod ręką będzie wciągająca powieść. Wbrew pozorom czytanie możemy praktykować już od bardzo niskiego poziomu, posiłkując się przy tym słownikiem. Z początku będzie to bardzo żmudna praca, jednak wraz z kolejnymi rozdziałami zauważymy, że czytanie idzie coraz swobodniej.

Nauka poprzez relaks – na co warto zwrócić uwagę?

Aby wiedza przez przeszkód pozostawała z nami na dłużej, konieczne jest wypracowanie sposobu na naukę w trakcie relaksu, co ograniczy ilość napięcia i przymusu, jaki tworzymy w sobie chcąc jak najszybciej przyswoić dany temat. Warto zatem uczyć się na spacerze, odpoczywając na plaży lub w ogrodzie, przed drzemką, czy na przejażdżce rowerowej. Nauka angielskiego na plaży to nie tylko możliwość czytania ciekawej książki, ale także słuchanie angielskiego podcastu w trakcie opalania. Z kolei nauka angielskiego wieczorem może przybrać formę oglądania ciekawego filmu czy serialu – co również będzie dla nas czynnością przyjemną. W takim wypadku warto wybierać firmy z angielskimi napisami i lektorem – wówczas każde słowo będzie ukazane także w odpowiedniej pisowni. Jeśli jednak angielskie napisy za bardzo utrudniają nam zrozumienie, polskie tłumaczenie także będzie dobre na początek. Równie warta uwagi jest także nauka angielskiego podczas snu – na przykład w formie relaksującego wykładu bądź sesji medytacji.

Nauka konwersacji – jak ją zorganizować?

Celem nauki języka jest przede wszystkim swobodne porozumiewanie się. Nie da się jednak tego osiągnąć bez skrupulatnej nauki mówienia. Na początek warto samodzielnie opracowywać sobie różnorodne tematy i budować do nich proste wypowiedzi ustne. Wraz ze zwiększaniem się poziomu, konieczne jest jednak wprowadzenie do konwersacji innego człowieka, ponieważ tylko interakcja pozwoli nam na wypracowanie pewności siebie w mówieniu. Popularne jest korzystanie z płatnych pakietów konwersacji, jednak nauka angielskiego z przyjacielem może być jednak równie skuteczna co z profesjonalnych korepetytorem czy native speakerem.

Gramatyka, pisanie czy mówienie – co jest najbardziej istotne w nauce komunikatywnego angielskiego?

Najważniejsze aspekty, które w krótkim czasie podniosą nasz poziom językowy, to częste słuchanie, czytanie oraz mówienie. Choć wydawać by się mogło, że bez nauki słówek i zasad gramatycznych, nie ma możliwości rozwijać bardziej zaawansowanych zadań, jest to przekonanie mylne. Posługiwanie się językiem to nie sztywne reguły i wykorzystywane bezmyślnie słówka – to przede wszystkim szersze zrozumienie kontekstu i “czucie” języka. I choć z początku słuchanie lub czytanie odbywa się niemal całkowicie bez zrozumienia, tego typu praca ma nieocenioną wartość na ostateczny efekt. Oczywiście nauka gramatyki oraz słówek jest również koniecznym zadaniem – nie powinny one jednak stanowić naszej wyłącznej pracy językowej. Nauka języka angielskiego skutecznie i za darmo opiera się przede wszystkim na możliwie jak najczęstszą ekspozycję na materiały nie będące jedynie podręcznikami i lisami słówek – a na ważnych, życiowych oraz ciekawych źródłach, które poza aspektem naukowym, mają dla nas także wymiar rozrywkowy. Aby zatem stworzyć sobie przyjazne środowisko do codziennej nauki przy okazji, warto skupić się przede wszystkim na zgromadzeniu i skompletowaniu ciekawych dla nas materiałów, których poznawanie da nam dużą przyjemność, a następnie ustalenie planu działania oraz skrupulatne poświęcanie przynajmniej kilku minut każdego dnia na rozwijanie swoich umiejętności.

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *