Angielski dla początkującego i laika od czego zacząć naukę języka?

Znajomość języka angielskiego otwiera nowe ścieżki kariery, pomaga również w porozumiewaniu się podczas bliższych i dalszych podróży. Naukę języka można rozpocząć w każdym wieku, bez względu na własne predyspozycje. Od czego zacząć? Jak się uczyć, aby zdobyć jak najwięcej kompetencji językowych?

Język obcy to nie tylko słówka

Kompetencje językowe nie ograniczają się tylko i wyłącznie do znajomości poszczególnych słówek, choć nie da się ukryć, że jest ona niezwykle istotna. Należy jednak zwrócić uwagę także na rozumienie tekstu – czytanego oraz słuchanego. Dlatego też nauka języka angielskiego dla laika powinna bazować na jednoczesnym przyswajaniu wiedzy, a także czytaniu krótkich tekstów, przeznaczonych dla początkujących. Nie jest tutaj istotne zrozumienie każdego słowa, a jedynie ogólnego sensu. Ponadto, dzięki temu uczymy się, jak używać poszczególnie słówka czy struktury w zdaniu. Uczący się języka mogą również słuchać krótkich podcastów radiowych, oglądać programy telewizyjne w języku angielskim, a także oglądać krótkie bajki dla najmłodszych. Dzięki temu nabywają umiejętność rozumienia ze słuchu, której – jak się okazuje – nie posiada wiele osób, uczących się angielskiego od lat. Przyjrzyjmy się również kwestiom gramatycznym, bowiem gramatyka angielska dla laika i początkującego, szczególnie na poziomie podstawowym, do najtrudniejszych nie należy, jednak ilość czasu poświęcona konkretnym zagadnieniom powinna zależeć od celu, w jakim uczymy się języka. Jeśli zamierzamy wykorzystywać go na własne potrzeby, na przykład w czasie odbywania podróży, to gramatyka nie będzie potrzebna nam w takim stopniu, jak umiejętność tworzenia wypowiedzi czy rozumienia ze słuchu. Jeżeli zaś zamierzamy przystąpić do egzaminów, potwierdzających znajomość angielskiego, to gramatyce będzie trzeba poświęcić sporo czasu.

Wybór właściwych pomocy naukowych

Zanim przystąpimy do nauki języka angielskiego jako początkujący, wybierzmy książki i innego typu pomoce naukowe, z których będziemy korzystać. Większość podręczników szkolnych czy akademickich pisana jest przez osoby anglojęzyczne, dlatego samodzielna nauka od podstaw z ich pomocą niekoniecznie okaże się być owocna. O wiele lepszym rozwiązaniem będą podręczniki, które wyjaśniają poszczególne zagadnienia w języku polskim. Ważny jest wybór odpowiedniego słownika – choć w dzisiejszych czasach najchętniej korzystamy z tych elektronicznych, to dobrze jest zaopatrzyć się także w słownik papierowy. Dla dzieci doskonałą pomocą naukową okazują się być słowniki obrazkowe, które mogą również pomóc dorosłym, rozpoczynającym przygodę z językiem angielskim. W internecie poszukajmy kanałów czy stron internetowych, za pomocą których możemy słuchać podcastów czy oglądać krótkie filmy. Jeśli w naszej okolicy działa biblioteka bądź księgarnia obcojęzyczna, sprawdźmy, czy ma coś w swojej ofercie dla początkujących. Doskonale sprawdzą się na przykład krótkie teksty czy opowiadania z tłumaczeniem słówek. Oczywiście, nie warto przesadzać z ilością pomocy naukowych, z których będziemy korzystać. Nadmiar nie będzie w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem, a co więcej, aby skorzystać z niektórych, możemy zwyczajnie nie mieć czasu.

Jak mówić po angielsku?

Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim jest niezwykle istotna, bez względu na to, dlaczego właściwie rozpoczynamy naukę języka. Przydaje się ona w pracy, podczas odbywania podróży czy w momencie, gdy przystępujemy do egzaminów językowych. Oczywiście, aby nauczyć się mówić po angielsku, to musimy mieć partnera, który potrafi porozumiewać się w tym języku. Na początek, gdy zasób słownictwa jest jeszcze bardzo ograniczony, możemy samodzielnie tworzyć krótkie wypowiedzi czy nawet pojedyncze zdania. Z czasem jednak dobrze jest znaleźć osobę, z którą będzie można swobodnie konwersować. Tego typu kursy, które opierają się wyłącznie na konwersacji, proponuje większość szkół językowych. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z ich oferty bądź nie mamy na to wystarczających środków, to nic straconego. Obecnie w niemal każdym mieście organizowane są wydarzenia, podczas których można porozmawiać z obcokrajowcami po angielsku. Oni sprawdzają, czy mówimy poprawnie w ich języku, po czym my sprawdzamy, czy oni mówią poprawnie po polsku. Tego typu wymiana językowa może mieć również charakter prywatny – wystarczy, że w internecie znajdziemy osobę, która zainteresowana jest tego typu rozmowami, na przykład za pośrednictwem skype.

Ile czasu musi poświęcić na naukę na angielskiego laik?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że nauka języka angielskiego jest długotrwałym procesem, w którym nie ma miejsca na dłuższe przerwy. Dlatego też powinniśmy wyznaczyć sobie jakąś ilość czasu (codziennie bądź tygodniowo) na naukę. Najkorzystniej jest uczyć się przynajmniej 15-30 minut każdego dnia – codziennie możemy podejmować przy tym inną aktywność, na przykład w poniedziałek uczyć się słówek, we wtorek czytać, w środę słuchać podcastu i tak dalej. Jeśli jednak nie mamy możliwości, aby każdego dnia poświęcić nauce choćby chwilę, to warto wyznaczyć sobie przynajmniej 4 dni w tygodniu, podczas których będziemy się uczyć. W naszym planie mogą następować pewne zmiany, lecz w miarę możliwości starajmy się trzymać ustaleń. Dzięki temu będziemy mogli systematycznie zdobywać wiedzę, a to w nauce jakiegokolwiek języka obcego jest najważniejsze.

Podtrzymanie motywacji do nauki przez początkującego.

Nauka angielskiego dla laika zwykle nabiera tempa przez pierwsze tygodnie, po czym cały proces nieco spowalnia. Wszystko dlatego, że nasza motywacja zaczyna po tym czasie spadać, dlatego tak ważne jest jej podtrzymywanie. Ważne, aby wyznaczyć sobie cel – przykładowo, znajomość angielskiego może stać się przepustką do zdobycia lepiej płatnej pracy bądź ułatwić nam podróżowanie po świecie. Pamiętajmy, aby nie zakładać, że w ciągu roku zdobędziemy umiejętności, dzięki którym będziemy mogli pochwalić się zaawansowaną znajomością języka angielskiego. Wręcz przeciwnie – aby przeprowadzić prostą konwersację sytuacyjną, potrzeba około pół roku nauki. Wyznaczanie realnych do osiągnięcia celów jest kluczowe dla ciągłego podtrzymywania motywacji.

 

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości