Kurs angielskiego – na co zwrócić uwagę wybierając kurs lub szkołe?

Artykuł poświęcony jest osobom, które zdecydowały, że czas podjąć się nauki języka angielskiego. Niezależnie, czy nauka będzie zaczynała się od absolutnych podstaw, czy też osoba udająca się na kurs ma już doświadczenia związane z tym językiem obcym i chce doszlifować pewne elementy, ten tekst powinien pomóc wskazać odpowiednią formę nauki dla każdej z tych osób. 

Jaką szkołę językową wybrać?

Decyzja została podjęta, czas wziąć się za siebie, a punktem który muszę zrealizować jest nauka języka angielskiego. Jeżeli wypowiedziałeś, bądź wypowiedziałaś te słowa brawo! Teraz wystarczy przekuć zamierzenia teoretyczne w działanie praktyczne i gotowe. Jednak wyszukując w przeglądarce internetowej dostępne kursy oferujące naukę języka angielskiego, zalewa nas ogromna fala przeróżnych ofert, reklam, propozycji. Na co się zdecydować? Który kurs wybrać, aby nie zniechęcił do dalszej nauki, a jednocześnie był skuteczny i pozwolił na rozwój osobisty kursanta, a więc przyswojenie sobie zagadnień z nim związanych. Cóż, tu trzeba odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie, a więc czego właściwie od naszej szkoły językowej oczekujemy.

Podstawową sprawą jest tu konieczność odpowiedzi na pytanie, w jakim celu mamy zamiar uczyć się języka. Jeżeli motywacją jest wiedza i znawstwo angielskiego prywatnie, warto rozważyć dłuższe formy prowadzonych kursów. Długoterminowo zaplanowany program nauczania ze strony prowadzącego zajęcia, na które uczęszczać będzie słuchacz, najczęściej kilkusemestralnie przygotowane oraz zaplanowane propozycje zajęć pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu języka angielskiego. Co najistotniejsze, taka forma odbycia kursu daje nam możliwość zdobycia umiejętności posługiwania się językiem angielskim w sposób uporządkowany. Zajęcia nie są prowadzone szybko, gdyż czas nagli, lecz spokojnie, z możliwością zapytania o nurtujące uczestników sprawy, pytanie, czy niezrozumiałe treści. Zajęcia w cyklu kilkusemestralnym stwarzają szanse na ćwiczenia, praktykowania oraz obycie zarówno ze słowem pisanym, czytanym, jak i słuchanym, a także oczywiście mówionym. Lekcje poświęcone są tu niemal równomiernie, rozkładają się na wszystkie wspomniane możliwości:

  • czytanie – praca z tekstem, a więc różne formy gramatyczne, listy, pisma formalne, półformalne, nieformalne (prywatne) – pozwalają na lepsze czytanie w języku angielskim oraz naukę pisowni słów oraz oczywiście rozumienie tekstów;
  • pisanie – tworzenie samodzielnie nowych treści, wspomniane wcześniej różne formy gramatyczne, które słuchacze tworzą sami, wcielanie w życie nauczonej wcześniej pisowni słów i ich poprawnego wykorzystania w tekście;
  • słuchane – bardzo istotne ćwiczenia, które ułatwiają słuchaczom w dalszej kolejności na skuteczną i zrozumiałą komunikację. Osłuchanie się w języki obcym sprawia, że staje się on przystępniejszy do przyswojenia;
  • mówienie – często jest to najważniejszy element nauki, gdyż słowo mówione jest niezwykle ważną umiejętnością, prawidłowe formułowanie myśli, przelewanie ich w słowa oraz wypowiadanie w eter, a więc czysta praktyka związana z nauką języka angielskiego.

Minusem tego typu kursu jest fakt, że długi czas trzeba uczęszczać na zajęcia, jak zostało wspomniane wcześniej, to zajęcia planowane na dłuższy okres czasu, a co za tym idzie, środki pieniężne przeznaczone na tego typu kurs będą wyższe, ale za to mogą być rozłożone na większą ilość rat.

Nie masz czasu na tak długie kursy, bądź zwyczajnie nie masz na to ochoty? Wartym rozważenia są w takim razie krótsze, lecz prowadzone intensywnie kursy w zakresie nauki języki angielskiego. Ten rodzaj studiowania pozwala na szybką, intensywnie przyswajaną wiedzę oraz zdobycie niezbędnych umiejętności językowych w stosunkowo krótszym czasie, więc w przypadku konieczności przyswojenia angielskiego jest to opcja godna rozważenia. Niestety nie da się w niedostatecznie krótkim czasie nauczyć się wszystkiego, więc konsekwencją jest postawienie nacisku na pewne elementy w większym stopniu, zaś pozostałe elementy potraktowane są tu mocno pobocznie nie zwracając na te właśnie kwestie zbyt dużej uwagi. Szczególny nacisk kładzie się tu na słowo mówione i słuchane, mniej istotne, a co za tym idzie rzadziej ćwiczone są kwestie związane ze słowem czytanym lub pisanym.

Uważasz, że nie potrzebujesz wcale pisania, bądź czytania? Twoim głównym założeniem jest zdobycie umiejętności z zakresu słowa mówionego? Dla tego typu słuchaczy, przewidziane są konwersatoria. Całkowicie porzucone są tu kwestie związane z pisaniem lub czytaniem, a nacisk całego kursu poświęcony jest na konwersację z prowadzącym lub między słuchaczami. Ta możliwość szczególnie polecana jest dla osób, które mogą pochwalić się już pewnymi umiejętnościami z zakresu znajomości i umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a kurs językowy poświęcić chcą rozwojowi umiejętności konwersacyjnych. Oczywiście istnieją kursy dla osób początkujących, które również skupiają uwagę na konwersacjach, poprzez na przykład powtarzanie słów, fraz, czy całych zdań, lecz nieumiejętne prowadzenie zajęć lub niedostateczne przygotowanie słuchacza do zajęć może prowadzić to ślepego powtarzania zdań bez rozwoju znajomości języka. Dzieje się tak, gdyż wymowa może być prawidłowa, ale co z tego, skoro słuchacz nie wie kiedy tego zwrotu użyć lub też co on dokładnie oznacza w języku polskim.

Jaki wybrać kurs dla dziecka, a jaki do pracy?

Chyba każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. Zdaje sobie sprawę, że umiejętności posługiwania się językiem angielskim są istotnie zarówno w szkole, potem na studiach, a niemal niezbędne podejmując pracę. Praktycznie każdy pracodawca wymaga już znajomości co najmniej jednego języka obcego w stopniu komunikatywnym, bądź na ściśle określonym już poziomie (np. B2). Warto, więc zmobilizować swoją pociechę i zmotywować do podjęcia nauki poprzez aktywne uczestnictwo w kursie. Szkoły językowe posiadają ofertę, w których możemy znaleźć już nawet propozycje zajęć dla dwuletnich dzieci. Oczywiście w zależności od wieku różnią się formy prowadzenia zajęć. Wśród dzieci to głównie nauka poprzez zabawę, ale pozwala na osłuchanie się z językiem, naukę pierwszych słów i przede wszystkim rozumienie co oznaczają poszczególne słowa. Im dalszy proces rozwoju tym ćwiczenia są bardziej złożone. Dostępne są na rynku oferującym kursy nauki języka angielskiego możliwości nauki na określonym poziomie, ale też na przykład przygotowujące typowo do egzaminu maturalnego.

Uważasz, że znasz już język angielski, ale chcesz się dokształcić? Potrzebujesz szerszego rozumienia i słownictwa w zakresie Twojej pracy zawodowej. W takim wypadku warto rozważyć skorzystanie z opcji nauki języka biznesowego, gdzie można poznać słownictwo i frazy specjalistyczne z zakresu biznesu.

Kurs certyfikowany – czy to ważne? Online, czy stacjonarnie?

W zależności od motywacji podjęcia nauki języka angielskiego, potencjalny kursant musi podjąć decyzję, czy potrzebuje dokumentu, który potwierdzi osiągnięte umiejętności językowe na określonym poziomie (np. B1, B2, C1 lub C2). Jeżeli znajomość języka obcego ma być argumentem przy poszukiwaniu pracy, bądź pracodawca aktualny wymaga odbycia kursu to wskazanym jest zapisać się na kurs, który gwarantuje po ukończeniu pewnego etapu odbycie egzaminu potwierdzonego stosownym certyfikatem, który potwierdzi zdobycie umiejętności.

Natomiast jeżeli język angielski będzie wykorzystywany tylko podczas rozmowy na wakacjach, czy innych wyjazdach to raczej nie jest istotny punkt przy poszukiwaniu kursu dla siebie.

Kolejnym elementem, który trzeba wybrać, to czy praktykować na kurs online, czy lepiej na miejscu, w szkole odbyć go w sposób stacjonarny. Osoby, które mają problem z konsekwencją w działaniu mogą potrzebować swoistego ,,bata” na siebie, a więc konieczność udania się na zajęcia, a co za tym idzie uczestnictwa w nich i zdobywania umiejętności. Natomiast słuchacze, którzy są często na wyjazdach, niedostępni stacjonarnie mogą wybrać dostosowaną dla nich ofertę kursów językowych online. Pozwolą one na naukę języka niezależnie od aktualnego miejsca pobytu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *