Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka angielskiego w domu?

Pomimo ogromnej popularności języka angielskiego na świecie, nasi rodacy wciąż nie osiągnęli zadowalającego poziomu znajomości tego języka. Oczywiście wiele osób biegle posługuje się językiem angielskim, ale w skali krajowej jest to stosunkowo niewielkie grono. Te statystyki nie powinny jednak nikogo przygnębiać, a wprost przeciwne – motywować do podjęcia nauki. Jak się okazuje, nauka języka angielskiego jest dużo prostsza niż by się mogło wydawać. Co więcej, angielski można opanować na bardzo dobrym poziomie bez wychodzenia z domu. Jak szybko i skutecznie nauczyć się angielskiego samodzielnie i całkowicie za darmo?

Nauka języka angielskiego w domu

Języka angielskiego można nauczyć się w przyjemny, szybki i skuteczny sposób bez wychodzenia z domu. Co więcej, nauka języków z Internetu jest całkowicie darmowa, a jedyną inwestycją jest nasz czas. Ważne jest, aby dobrze wykorzystać to, co jest nam wszystkim znane – czytanie artykułów, słuchanie muzyki, oglądanie filmów i nagrań z YouTube, słuchanie podcastów, dialogów i wiele wiele innych. Najnowsze badania potwierdzają skuteczność biernej nauki języków. Polega ona na tym, że podczas wykonywania codziennych czynności, słuchamy języka, właśnie w formie filmu czy nagrania. Nawet jeśli nie skupiamy się na dokładnym słuchaniu, nasze mózgi rejestrują słowa i brzmienie języka. W ten sposób czynna nauka, na przykład gramatyki, staje się dużo prostsza.

Sposoby na szybką i skuteczną naukę języka angielskiego w domu

Każdy z nas zna lub przynajmniej słyszał o osobach, które nauczyły się języka z filmów lub gier. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo przyjemna nauka angielskiego. Oto najlepsze sposoby na szybkie i skuteczne opanowanie języka:

Jak nauczyć się angielskiego z filmów?

Zdecydowana większość anglojęzycznych filmów jest dostępna dla polskich odbiorców z dubbingiem, lektorem bądź w wersji oryginalnej. Jeśli chcemy, aby oglądanie filmu było jednocześnie nauką, oczywiste jest, że dwie pierwsze opcje nie wchodzą w grę. A zatem wybierajmy filmy z oryginalnym dźwiękiem. Kolejną ważną kwestią jest to, czy wybrać film z napisami czy bez. Otóż, najlepsi lektorzy polecają osobom początkującym oglądanie filmów z napisani polskimi, a nieco bardziej zaawansowanym – z angielskimi. Z czasem napisy w ogóle przestaną być nam potrzebne.

Nauka angielskiego przez muzykę

Każdy z nas ma swoich ulubionych artystów, którzy tworzą teksty do muzyki w języku angielskim. Ci, którzy nie znają tekstu zwykle skupiają się jedynie na brzmieniu utworu. A gdyby tak zacząć uczyć się języka poprzez słuchanie muzyki? Ale jak to robić? Po pierwsze wspomniana już bierna nauka języka jest niezwykle skuteczną metodą. Warto jednak czasem po prostu przeczytać tekst ulubionej piosenki i spróbować zrozumieć jej sens. W ten sposób uczymy się rozumieć metafory i ukryte znaczenie niektórych wersów.

Słuchanie podcastów po angielsku

Słuchanie podcastów to zajęcie, które cieszy się coraz większą popularnością. Jest to alternatywa czytania specjalistycznych artykułów, która pozwala na zajmowanie się innymi czynnościami w trakcie trwania audycji. Podcasty, z uwagi na dość ścisłą tematykę to nagrania, którym poświęcamy dużo zaangażowania. Ich słuchanie jest świetną metodą nauki języka angielskiego. Jest to jednak opcja dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników tego języka. Nauka angielskiego z podcastów wiążę się bowiem często z koniecznością przyswojenia specjalistycznego słownictwa.

Nauka słownictwa angielskiego z Internetu

Internet to nieskończona kopalnia treści na każdy temat. Na szczęście dla początkujących samouków, jest to także prawdziwa skarbnica wiedzy na temat metod i sposobów szybkiego i skutecznego przyswajania języków. W Internecie mamy dostęp do tysięcy darmowych materiałów do nauki. Możemy też regularnie sprawdzać swoje osiągnięcia poprzez wypełnianie testów online.

Czytanie wiadomości w anglojęzycznej prasie

Nauka angielskiego ze słuchu to tylko jedna z aktywności, która prowadzi nas to opanowania języka na wysokim poziomie. Równie ważna jest nauka czytania i poprawnego pisania. Czytając artykuły po angielsku nie tylko dowiadujemy się wielu cennych informacji, ale także ćwiczymy słownictwo i gramatykę. Jest to co prawda dość zajmujące ćwiczenie, ale na pewnym poziomie nauki, może okazać się niezwykle skuteczne.

Szybka i skuteczna nauka angielskiego – regularność to podstawa!

Samodzielna nauka języka angielskiego w domu przy użyciu muzyki, podcastów, nagrań i filmów to idealny sposób na szybkie i skuteczne opanowanie języka. Warto jednak pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu jest regularność. Ważne jest, aby na czynną naukę języka angielskiego poświęcać przynajmniej pół godziny dziennie. Inną kwestią jest nauka ze słuchu, którą można nazwać nauką bierną. Eksperci polecają osobom początkującym, aby „zanurzyły się” w języku, nawet jeśli aktualnie zajmują się czymś innym. Idealnym sposobem są wspomniane podcast, nagrania dialogów czy piosenki, które stanowią tło naszej codzienności.

Jak przygotować się do nauki angielskiego w domu?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, jak ważna i potrzebna jest, w dzisiejszych czasach, znajomość języka angielskiego. Ale jak przygotować się do nauki języka angielskiego w domu? Oto kilka wskazówek:

  • określenie celu – bez jasno sprecyzowanego celu trudno nam będzie zmotywować się do nauki
  • materiały do słuchania – wybierajmy takie podcasty, które są zgodne z naszymi zainteresowaniami
  • filmy – aby nauczyć się angielskiego zacznijmy od oglądania z napisami polskimi
  • filmiki z angielskim dla dzieci – dorośli także mogą się z nich wiele nauczyć
  • odpowiednie nastawienie – pamiętajmy, że języka nie da się nauczyć w kilka dni
  • muzyka – słuchajmy jej podczas wykonywania codziennych obowiązków (w języku angielskim)
  • zanurzenie się w języku angielskim
  • anglojęzyczny rozmówca – po przyswojeniu podstaw języka angielskiego, dobrze jest znaleźć w Internecie kogoś, z kim będziemy mogli „przetestować” swoją naukę w praktyce

Czy angielskiego można nauczyć się samodzielnie?

Czy samodzielna nauka języka angielskiego jest możliwa? Oczywiście, że tak! Mając do dyspozycji nieskończone zasoby Internetu możemy nauczyć się języka angielskiego i wielu różnych, innych języków. Podstawą jest jednak odpowiednie nastawienie. Warto zacząć traktować naukę angielskiego jak zabawę, a nie przykry obowiązek.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości