Jak nauczyć małe dziecko angielskiego samemu w domu?
Jak nauczyć dziecko angielskiego?
Spis treści
Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia życie. Podczas podróży, czy też w życiu zawodowym. Biegłe posługiwanie się językiem angielskim, to coś, co otwiera przed nami wiele drzwi.
Większość z nas zaczyna myśleć o porządnej nauce języka angielskiego dopiero przed maturą. A gdyby tak przemycać wiedzę na temat tego języka już od najmłodszych lat? Jak więc zacząć uczyć i nauczyć dziecko języka angielskiego? Jakie sprawdzone sposoby nam w tym pomogą?
Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego?
Zachęcenie dziecka do nauki ani nie musi być trudne, ani łatwe. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób do tego podejdziemy. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na to, jak nakłonić dziecko do współpracy i nauki. Jednakże istnieje wiele nieuniwersalnych sposobów, na pewno choć jeden z nich okaże się skuteczny przy nauce właśnie Twojego dziecka.
Sposoby na naukę języka angielskiego dla dzieci w różnym wieku.
Angielski dla 2 latka
W tym wieku poznawanie nowego języka nie może być skomplikowane. Przede wszystkim nauka powinna mieć interaktywną formę zabaw. Dzięki takiemu postępowaniu oswoimy dziecko z obcym językiem. Dziecko musi czuć się swobodnie, nie możemy go posadzić sztywno w szkolnej ławce i nakazać studiowanie podręcznika. Nie możemy dziecka zrazić. Wręcz przeciwnie – musimy zasiać w nim ciekawość do poznawania nowości, nowych słów, nowych dźwięków.
Jak urozmaicić naukę? Przedstawiać dziecku kolorowe obrazki i nazywać po angielsku przedmioty znajdujące się na nich. Opowiadać, czytać, lub puszczać nagrania z krótkimi historyjkami. Istnieje także wiele gier. Tak, już dla 2 latków. Dodatkowo naukę urozmaicić możemy także dzięki aplikacjom na smartfony. Dzieci chętnie korzystają z telefonów rodziców, żeby chociażby pooglądać bajki. Równie chętnie będą grać w gry, czy nadal oglądać swoje ulubione bajki, ale po angielsku. Oczywiście czas używania przez dziecko komórki nie powinien być nielimitowany, nawet jeśli służy nauce.
Angielski dla 3 latka
Nasze dziecko osłuchało się już z obcym językiem, czas wejść poziom wyżej. Nadal polecamy stosować takie sam metody jak dotychczas. Czas też na pewno zweryfikował już, które z nich odpowiadają naszemu dziecku bardziej, a które mniej.
Kolorowe obrazki powinny zacząć ewoluować i przedstawiać coraz to więcej przedmiotów. Ponadto możemy zacząć prosić naszą pociechę o to, aby powtarzało usłyszane słówka za nami. Dzieci w wieku 3 lat są oczywiście bardzo ruchliwe i ciekawskie. Nadal musimy urozmaicać zabawę nauką, nie na odwrót, bo się zrażą. Zabawy typu “Simon says”, które znane są od pokoleń, nadal przodują w rankingu najbardziej efektywnych. Nasze dziecko prawdopodobnie też zaczęło już coś rysować, czy robić jakieś szlaczki. Wykorzystajmy to. Mówmy proste słówka po angielsku, na przykład nazwy zwierząt i poprośmy, aby dziecko narysowało to, co właśnie usłyszało. Jeśli nie jest to typ artysty, to zmieńmy rysowanie na pokazywanie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że dziecko rozumie znaczenie słów w języku angielskim.
Angielski dla 4 latka
W tym wieku dziecko oprócz nauki w domu powinno uczyć się go także poza nim, z kimś innym. Może to być przedszkole, mogą być zajęcia dodatkowe. Ważne, żeby mogło zacząć konfrontować swój język z kimś obcym. Dzięki temu zaczną powstawać pierwsze, krótkie dialogi z innymi dziećmi na podobny poziomie.
Jest to też wiek, w którym wielu ekspertów poleca pierwszy podręcznik, czy też jego fragmenty. Dotychczas język angielski był tylko zabawą. Teraz będzie i zabawą i nauką. Nadal wiedza dziecku musi być przekazywana w subtelny sposób. Nie możemy go zniechęcić. Podręcznik powinien być studiowany wspólnie, a jako zadanie domowe zadać naukę wierszyka po angielsku na pamięć. Nauka w dalszy ciągu musi być interaktywna, ciekawa i przyjemna. Pozostałe metody takie jak gry, czy czytanie historyjek nadal mogą z nami zostać. Jednakże ich poziom powinien się podnosić wraz z postępem w nauce.
Angielski dla 5 latka
Cała tajemnica w nauce języka angielskiego od najmłodszych lat tkwi w tym, aby raz wprowadzone aktywności zostały z nami na dłużej, jednak żeby ewoluowały. Dziecko ma coraz to większą wiedzę. Nie zamieniajmy starych metod na nowe. Nie mądre byłoby zaprzestanie odgrywanie śmiesznych scenek z dzieckiem po angielsku na rzecz podręcznika. To mógłby być cios. Wszystko powinno zostać, ale stawać się coraz bardziej wymagające. Po kilku latach nauki, mamy już do dyspozycji pełno różnych metod, a nasze szybko nudzące się dziecko można poprosić o wybranie innej aktywności. Im więcej do wyboru, tym mniejsze znudzenie.
Piosenki, rymowanki i wierszyki, historyjki, obrazki do opisania. To wszystko powinno nadal zostać w programie nauczania. Jednak piosenki powinny być dłuższe, rymowanki i wierszyki coraz bardziej skomplikowane, a historyjki zawierające coraz to nowsze słownictwo.
Angielski dla 6 latka
Jeżeli nie padła decyzja o tym, żeby dziecko rozpoczęło naukę w 1 klasie szkoły podstawowej rok prędzej, to jest to ostatni rok, w którym mamy tak dużo czasu na naukę domową.
Jeżeli nasze dziecko chodzi do zerówki lub na jakieś zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, to kontynuujmy naukę według rozkładu dla 5 latka, ale oczywiście z ciągłym podnoszeniem poziomu trudności. Jeśli jednak nasze dziecko nadal nie miało okazji skonfrontować się z kimś obcym podczas nauki języka, to teraz jest na to odpowiedni moment. Nauka w szkole często nie jest taka, jakbyśmy chcieli, żeby była. Dlatego musimy przygotować nasze dziecko na to, że chociażby może być odpytywane w szerszym gronie. Także na tym etapie, bardzo ważne jest oprócz samej nauki słówek itp. zadbanie o to, aby nasze dziecko czuło się swobodnie, mówiąc po angielsku pośród obcych. Blokada przed mówieniem jest bardzo częstym utrapieniem dorosłych nawet już ludzi. Nie możemy pozwolić na to, aby nasze dziecko zaczęło się bać. Łatwiej jest temu zapobiec, niż później z tym walczyć.
Angielski dla 7 latka
Nasze dziecko poszło do szkoły. W tym miejscu zaczyna się nowy rozdział. Nauka języka angielskiego może teraz wypełniać nawet cały dzień – w szkole, na zajęciach dodatkowych, w domu. Musimy zadbać o to, aby naszego dziecka to nie przytłoczyło.
Zaczęły się sprawdziany i zadania domowe. Oczywiście pomagajmy, sprawdzajmy, ale nie zapominajmy, że ma to być praca samodzielna naszego dziecka, a nie nasza. Szkolny angielski może trochę pogmatwać sprawy i zniechęcić do nauki, ale nie poddawajmy się. Nadal pomagajmy przybliżyć naszemu dziecku ten język w sposób przyjemny. Oglądajmy z nim bajki, czy też filmy po angielski – mogą być także z napisami angielskimi, aby ułatwić zapamiętywanie nie tylko wymowy, ale także pisowni. Możemy wprowadzić także książki po angielsku. To coś zupełnie innego niż czytanie historyjek, ale jakie pomocne. Prawdopodobnie gry na telefon, czy zabawy typu „Simon says” nie leżą już w centrum zainteresowań dziecka, ale to nic. Gry można wymienić na aplikacje z fiszkami, a zabawy na filmy i książki. Ważne, żeby język angielski nieustannie towarzyszył dziecku codziennie.
Dlaczego do nauki języka angielskiego warto wykorzystać gry?
– Dzięki grom uczestnicy skupiają się na zabawie, a nie na nauce. Zmniejsza to ryzyko blokady językowej.
– Gry są praktycznym ćwiczeniem i motywują do nauki coraz to większej ilości słówek, czasami słownictwa braknie. Ważne, żeby podczas blokady odczuć chęć przezwyciężenia jej, a nie pozostania w niej. Determinuje nas chęć wygranej w grze.
– Przełamują nudę. Ponadto relaksują i pomagają w wyciszeniu procesów zachodzących w mózgu podczas ciągłej nauki. Są więc dobrym elementem kończącym naukę. Po studiowaniu podręcznika warto w coś zagrać.
– Dzięki presji wywołanej chęcią wygranej jesteśmy bardziej zdeterminowani do bycia coraz to lepszymi.
– Wymagają komunikacji pomiędzy uczestnikami.
– Rozwijają każdy element nauki czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie.
– Gry oprócz nauki są formą spędzania razem czasu.
Angielski dla dzieci od 1 klasy szkoły podstawowej
Oprócz lekcji w szkole, które będą pojawiały się w planie zajęć, aż do matury, nadal warto pielęgnować znajomość języka angielskiego. Nasze dziecko za jakiś czas (o ile ten czas już nie nadszedł) nie będzie już chciało uczyć się z nami. Gdy to nastąpi, musimy być pewni, że zasialiśmy w nim miłość do języków obcych i mimo buntu nie zaniecha nauki. Oprócz samej nauki języka ważna jest także nauka tego, ile język angielski aktualnie znaczy. Jest on bardzo ważny i nasze dziecko musi o tym wiedzieć, aby uczyło się samo dla siebie.
Podczas szkoły podstawowej nadal możemy pomagać przy zadaniach domowych i wysyłać na zajęcia dodatkowe. Sprawa komplikuje się później – w szkole średniej. Nasze dziecko zaraz osiągnie pełnoletność, może już nie chcieć uczęszczać na zajęcia dodatkowe, a my nie możemy go do tego zmusić. Jednakże, jeśli przez całe jego życie skrupulatnie podążaliśmy ścieżką wytyczoną przez powyższe porady zawarte w tym artykule, to prawdopodobnie nie mamy się o co martwić. Możemy podpowiedzieć naszemu dziecku, żeby poszedł na profesjonalny kurs języka angielskiego i podszedł do egzaminów, dzięki którym może zyskać certyfikaty, czyli potwierdzenie jego kompetencji w zakresie znajomości języka angielskiego. Prawdopodobnie oglądanie filmów w języku angielskim, czy czytanie książek weszło już w nawyk, a takie ciągłe bodźcowanie się angielskim nie pozwala zatrzymać się w rozwoju.
Dzięki tym poradą i sumiennej nauce naszego dziecka od najmłodszych lat język angielskiego zyskujemy wiele. Zaoszczędzamy naszemu dziecku czasu – już umie angielski, nie musi uczęszczać na kursy dla dorosłych, bo miejsce zatrudnienia tego wymaga. Nie musimy się także martwić o zdanie matury, jeśli nasze dziecko będzie do niej podchodzić, to na pewno ją zda i otworzy sobie tym samy drzwi na wymarzone studia lub do wymarzonego miejsca pracy.