Jak uczyć się skutecznie słówek w języku angielskim? Sposoby nauki angielskiego

Kilka sposobów na naukę słówek i angielskiego z domu

Język angielski jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najpowszechniej używanych języków na całym świecie. Według danych z 2017 roku, które możemy znaleźć na Wikipedii, w tym języku, jako drugim, posługuje się przeszło 612 milionów ludzi. Dzięki jego znajomości jesteśmy w stanie porozumieć się z niemal większością ludzi na świecie. Trudno więc wyobrazić sobie funkcjonowanie w obecnym świecie bez choćby podstawowej znajomości tego języka. Warto jednak rozwijać swoje umiejętności komunikacji, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy, ten język może nam otworzyć nowe perspektywy, na przykład zawodowe, a co za tym idzie – również wyższe zarobki. Jak więc uczyć się języka angielskiego? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Nauka angielskiego za pomocą serwisu YouTube

Jednym z najłatwiej dostępnych sposobów nauki angielskiego i to za darmo, jest nauka tego języka za pomocą serwisu internetowego o nazwie YouTube. Dzięki niemu mamy dostęp do twórców z całego świata, niezależnie od naszego miejsca zamieszkania. Jest to dobra metoda dla osób, które dopiero zaczynają uczyć się tego języka – za pomocą tej strony można uczyć się przydatnych w życiu angielskich zwrotów i wyrażeń, użytecznych słówek lub po prostu osłuchać się tego języka, co przyda się nam szczególnie podczas rozmów z osobami, które posługują się tym językiem.

Filmy i seriale – dobry sposób na naukę angielskiego online

Innym sposobem nauki angielskiego, który może na początek nie przychodzić na myśl, jeśli chodzi o naukę dowolnego języka obcego, jest oglądanie filmów i seriali. Dzięki tej metodzie możemy połączyć rozgrywkę wraz z nauką. Jak można to robić? Wystarczy wybrać swój ulubiony serial lub film i odtworzyć go w języku angielskim. Jeśli dopiero zaczynamy się języka angielskiego, jesteśmy początkujący i nie rozumiemy większości ze słuchu, warto włączyć opcję wyświetlania napisów, ale w nie w naszym języku ojczystym, ale w tym przypadku, w języku angielskim. Korzystając z tego sposobu nauki języka będziemy w stanie poznać wiele na co dzień używanych zwrotów, słówek czy innych wyrażeń, którymi posługują się ludzie posługujący się tym językiem. Przykładem takiej platformy, która może się w tym zadaniu idealnie sprawdzić, jest dobrze znany serwis Netflix. Wystarczy tylko włączyć wybrany przez nas materiał wideo zmienić język odtwarzania i napisy na język angielski.

Aplikacje do nauki angielskiego

Trzecim narzędziem, które możemy wykorzystać do nauki angielskiego w domu, są różnego rodzaju aplikacje językowe. W zależności od naszych obecnych potrzeb możemy wybrać odpowiednie dla siebie – niektóre są przeznaczone do nauki niezbędnych zwrotów w angielskich, inne pomogą nam w nauce podstawowych czasów angielskich, a z kolei jeszcze inne umożliwią nam ćwiczenie naszych umiejętności w zakresie słowotwórstwa. Jedną z takich aplikacji, którą raczej każdy zna, jest aplikacja Duolingo. Dzięki niej możemy uczyć się budowania zdań w języku angielskim, pojedynczych zwrotów lub często używanych czasowników i rzeczowników. Możemy z niej korzystać zarówno na telefonie, tablecie, jak i na komputerze i to z tego samego konta. Jeśli korzystają z niej nasi znajomi i uczą się tego samego języka co my, możemy z nimi rywalizować pod względem zdobytych punktów, co jeszcze bardziej będzie nas motywowało do regularnej i systematycznej nauki. Inne aplikacje, z których warto skorzystać chcąc nauczyć się angielskiego to:

  •  Busuu
  • Merise
  • Babbel
  • duolingo
  • Quizlet

Fiszki z angielskiego

Kolejną, czwartą już z kolei, metodą na efektywną naukę angielskiego i to bez wychodzenia z domu, są fiszki. W internecie jest dostępnych wiele aplikacji, które nam mogą znacznie ułatwić proces tworzenia takich fiszek, ale jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jesteśmy przekonani do korzystania z ich pomocy, zawsze możemy stworzyć własne fiszki na papierze. Na czym polega ta metoda? Na jednej stronie zapisujemy słowo w naszym języku, natomiast po drugiej stronie piszemy to samo słówko, tyle że w języku, w którym chcemy się go nauczyć – w tym przypadku będzie to język angielski. Takie fiszki są niezwykle proste do stworzenia, a dodatkowo jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy je zabrać ze sobą i uczyć się ich w trakcie podróży lub czekania w kolejce do lekarza lub innego specjalisty.

Obrazki w języku angielskim

Następną metodą, którą chciałbym polecić, jest nauka języka angielskiego za pomocą zdjęć i obrazków. Polega to na tym, że przykładowo chcąc nauczyć się jak po angielsku jest pomarańcza, zamiast wyłącznie zapamiętać wymowę i zapis tego słówka po angielsku, wpisujemy to przetłumaczone słowo do wyszukiwarki, np Google i wchodzimy w zakładkę „Grafika”. Wiele osób dużo łatwiej jest zapamiętać obrazy, aniżeli samo słownictwo, więc jeśli tak jest w Twoim przypadku, to ta metoda może bardzo ci w tym pomóc. Za pomocą tego sposobu możemy się uczyć również czasowników w języku angielskim, gdyż pokażą nam wykonywaną czynność. Minusem tego sposobu nauki jest to, że jeśli chcemy nauczyć się abstrakcyjnych pojęć, których nie można wyrazić za pomocą obrazów, będzie to utrudnione lub nawet w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.

Rozmowy wideo – prosty sposób na naukę angielskiego z domu

Ostatnim sposobem, który chciałbym Tobie przedstawić w tym artykule, a dzięki któremu możesz znacznie podnieść swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim, są rozmowy wideo. Jeżeli masz bliskiego znajomego zza granicy, który swobodnie porozumiewa się w tym języku, lub nawet mieszka w kraju anglojęzycznym, możesz się z nim połączyć za pomocą Skype’a, Zooma lub innej podobnej aplikacji. Co jednak w przypadku, gdy nie masz takich znajomości? Z pomocą po raz kolejny przychodzi internet! Za pewną opłatą, która jest uzależniona od stopnia zaawansowania drugiej osoby w obcym języku i według indywidualnego cennika, możesz porozmawiać z wybraną przez siebie osobą w języku angielskim. Możesz wybrać, czy chcesz porozmawiać z Brytyjczykiem, Amerykaninem, Australijczykiem albo osobą innej narodowości – wszystko w zależności, od tego, który z akcentów chciałbyś najbardziej dopracować.

Przedstawione sposoby, to oczywiście tylko niektóre z możliwych. Innymi z metod nauki języka, które nie zostały tu wymienione jest przykładowo zapisanie się do szkoły językowej lub przeprowadzka (nawet na pewien czas) do kraju, w którym język angielski jest powszechnie używany. Niezależnie od tego jaką metodę wybierzesz, ważne aby była ona skuteczna dla Ciebie – coś, co w czyimś przypadku może się sprawdzać i przynosić widoczne rezultaty, w Twoim może w ogóle nie zadziałać.

Nauka do matury z języka angielskiego

Jeśli masz przed sobą maturę z języka angielskiego, niezależnie od tego czy będziesz pisał wyłącznie jej podstawę, czy również rozszerzenie, a czujesz, że nie jesteś do niej wystarczająco przygotowany, to żaden problem – w internecie znajdziesz również narzędzia, które pomogą Ci na sprawne przygotowanie się do tego ważnego egzaminu, szczególnie jeśli planujesz pójść na studia, które będą związane z właśnie tym językiem.

Jednym ze sposobów, który może znacznie ci ułatwić przygotowanie się do matury z języka angielskiego ,jest przejrzenie arkuszy matur z poprzednich lat. Pozwoli to Tobie zobaczyć jakiego typu zadania pojawiały się w trakcie poprzednich lat oraz ocenić czy z obecną wiedzą i znajomością języka byłbyś w stanie sobie z nimi bezproblemowo poradzić. Jeśli tak nie jest, to zawsze możesz skorzystać z pomocy innych osób, dla których język angielski nie stanowi problemu, a one z chęcią Ci pomogą. Nawet jeśli by tak nie było, to zawsze możesz skorzystać z pomocy internetu – w większości przypadków znajdziesz ich rozwiązania.

Przygotowując się do ustnego egzaminu z języka angielskiego warto poszukać przykładowe zadania z minionych lat albo, jeśli masz taką możliwość to spytać się swoich starszych kolegów lub koleżanek, jak wyglądał ich egzamin ustny, co było dla nich najtrudniejsze, a następnie na podstawie tych informacji, solidnie przygotować. Możesz również skorzystać z pomocy podręczników do nauki angielskiego lub skorzystać z pomocy doświadczonych korepetytorów, którzy pomogą Ci przygotować się do tej części matury z angielskiego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości