Lista czasowników nieregularnych w języku angielskim jak się uczyć?

Jeśli ktoś planuje naukę języka angielskiego lub już ma z nim styczność, z czasem natrafi na zagadnienie czasów gramatycznych. W odróżnieniu od języka polskiego, angielski jest o wiele bardziej rozbudowany pod tym względem. Samych czasów przeszłych jest kilka. Również z nimi związana jest odmiana czasowników. Są one podzielne na dwie grupy – regularne oraz nieregularne. O ile w przypadku tych pierwszych można zastosować prostą zasadę, która pozwala na ich utworzenie, o tyle z nieregularnymi nie jest już tak prosto.

Czy czasowniki w formie przeszłej są potrzebne?

Ktoś, zanim zacznie swoją przygodę ze słówkami w języku angielskim, w tym czasownikami w formie przeszłej, może zastanawiać się, na ile ich znajomość jest potrzebna. W przypadku języka angielskiego jest ona jednak wręcz fundamentalna. Przede wszystkim pozwoli to na płynną, poprawną gramatycznie komunikację, czy pisownie. Nie sposób posługiwać się angielskim na przyzwoitym poziomie, bez zagłębienia się w gramatykę tego czasu. Czasy przeszłe, w tym jeden z najbardziej popularnych, którym jest “past simple”, czyli czas przeszły prosty, wymagają znajomości czasowników nieregularnych.

Podobnie z innym czasem, który nazywa się “present perfect”. W jego przypadku znajomość odmiany czasowników jest niezbędna do tego, by poprawnie posługiwać się językiem angielskim. O ile w past simple formy przeszłe czasowników stosuje się wyłącznie w zdaniach twierdzących, o tyle w present perfect już w każdym typie zdania.

Kiedy forma przeszła czasowników jest potrzebna?

Tak na prawdę czasowniki w formie przeszłej przewijają się przy okazji wielu zagadnień, które dotyczą gramatyki języka angielskiego. Obok poszczególnych czasów przeszłych, forma przeszła czasowników pojawi się także przy okazji strony biernej, trybów warunkowych, czy chociażby mowy zależnej. Dlatego nie sposób po prostu odpuścić sobie nauki słówek, w tym czasowników nieregularnych.

Czasowniki nieregularne a regularne – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy czasownikami regularnymi a nieregularnymi jest taka, że dla regularnych istnieje zasada, co do tworzenia formy przeszłej. W znaczącej liczbie przypadków do czasownika dodaje się końcówkę -ed. Dla przykładu słowo “look”, czyli patrzeć, w formie przeszłej ma postać “looked”. Istnieją oczywiście pewne odstępstwa od reguły, którym jest chociażby słówko “try” próbować, którego forma przeszła wygląda następująco “tried”. Jeśli chodzi o czasowniki nieregularne, trzeba się ich po prostu nauczyć. No właśnie, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jak może wyglądać efektywna nauka angielskiego?

Jak uczyć się czasowników nieregularnych?

Warto pamiętać, że poszczególne poziomy języka angielskiego, w tym początkowy A1/A2 czy średniozaawansowany, jak B2/C1 wiążą się z pewną pulą informacji gramatycznych, jak też zasobem słownictwa. Dlatego nauka w domu może opierać się na standardowych listach czasowników nieregularnych. Najczęściej zawierają one do kilkudziesięciu, najważniejszych dla płynnej komunikacji czasowników.

Jak nauczyć się samemu czasowników nieregularnych? Można do zagadnienia podejść w sposób standardowy i popularny, czyli po prostu przyswajać czasowniki wedle kolejności. Nie trzeba od razu uczyć się ich wszystkich, a nawet kilkunastu. Można codziennie przyswoić dwa, trzy nowe słówka wraz z ich odmianą. W ten sposób można wyrobić sobie nawyk systematycznej nauki, z drugiej natomiast stopniowo rozbudowywać bazę słówek, którymi się dysponuje. W celu lepszego utrwalenia poszczególnych wyrazów, można również je zapisać kilkukrotnie w zeszycie.

Skuteczna nauka powinna angażować uwagę jak najbardziej. Dlatego samo czytanie czasowników i ich powtarzanie może okazać się mało skuteczne, tym bardziej, jeśli ktoś jest wzrokowcem. Dlatego obok samego zapisywania czasowników, można również zacząć układać z nimi zdania. Po 3 – 4 przykłady dla każdej formy czasownika nieregularnego. To świetnie ćwiczenie ogólnorozwojowe, które jednocześnie ułatwi zapamiętywanie poszczególnych wyraz. Bardzo łatwo, by podczas nauki, przyswajać również tłumaczenie danego słowa.

Najlepsza metoda nauki – czy istnieje?

Tak na prawdę może okazać się, iż nie istnieje złota zasada, która pozwoli na naukę słówek w sposób skuteczny. Nie oznacza to, że konkretna osoba nie może takiej metody opracować lub po prostu wypróbować. Sporo zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy wolą samodzielnie uczyć się słówek, inni wolą być z nich odpytywani. Z pewnością jednak doskonałym sposobem na ich naukę są fiszki, zarówno z formą podstawową czasownika, czyli bezokolicznikiem, jak również formami przeszłymi. Dzięki temu można poćwiczyć własną elastyczność językową, jak również bardziej wdrożyć się w język angielski.

Zwracaj uwagę na podobieństwa

Nauka czasowników nieregularnych nie oznacza, że wśród nich nie istnieją podobieństwa. Dla przykładu słowa “understand”, czyli rozumieć oraz “stand”, czyli stać, odmieniają się praktycznie w ten sam sposób, czyli “understood” oraz “stood”. Natomiast inne wyrazy mają taką samą formę, jak chociażby “cut” czyli ciąć. Podzielenie czasowników na grupy, na podstawie tego, jaką formę przeszłą posiadają, w dużym stopniu może ułatwić przyswajanie nowych informacji.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *