Angielski dla dorosłych – jak zacząć naukę angielskiego

Do niedawna angielskiego uczyły się wyłącznie dzieci w szkole. Jednak od momentu, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, coraz więcej osób dorosłych chce, a nawet potrzebuje nauczyć się języka angielskiego po to, żeby znaleźć lepiej płatną pracę za granicą.

Wiele osób w starszym wieku mówi, że nauka angielskiego nie jest dla nich. Być może jako dzieci daliby radę nauczyć się dobrze mówić i pisać w tym języku, ale teraz obawiają się, że jest już dla nich za późno. Tak naprawdę osoby dorosłe nie doceniają swojego potencjału, ponieważ każdy niezależnie od wieku jest w stanie nauczyć się tego popularnego języka na całym świecie.

Nauka angielskiego od podstaw dla dorosłych

Dorośli bardzo często wstydzą się tego, że nie potrafią biegle mówić po angielsku. Czasami wręcz przekładają kurs języka angielskiego, ponieważ boją się, że lektor czy grupa osób, z którymi się będą uczyć znacznie oceniać.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że żaden nauczyciel czy grupa osób, w której będziemy uczyć się tego języka, nie będzie negatywnie oceniać, a nawet będzie nas wspierać i motywować do dalszej nauki. Należy pamiętać o tym, że człowiek uczy się całe życie i nigdy nie jest za późno na to, aby realizować swoje cele, dążyć do samodoskonalenia oraz podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. W wielu przypadkach znajomość języka angielskiego otwiera szerokie możliwości zdobycia nowej, lepiej płatnej pracy, podróżowania, itd.

W jaki sposób dorośli uczą się angielskiego?

Nauczyciele nauczający dzieci angielskiego najczęściej próbują ich zainteresować nauką poprzez zabawę. Przekonują ich do powiedzenia w języku angielskim nazw zwierząt, takich jak żyrafa czy krokodyl albo różowy słoń. W ten sposób dziecko znacznie szybciej się uczy i nie trzeba go zmuszać do przyswajania nowych słówek.

Jednak z dorosłymi jest inaczej, ponieważ mają oni już wiele obowiązków na głowie i znacznie mniej czasu na naukę. Potrzebują mieć szybkie efekty i postępy w codziennym używaniu języka angielskiego.

Dlatego też nauczyciele prowadzący szkoły: „Angielski dla dorosłych” starają się uczyć najważniejszych i najczęściej używanych słówek oraz całych zwrotów, a także ćwiczą ze swoimi kursantami rozmowy kwalifikacyjne, pisanie CV w języku angielskim oraz specjalistyczne słówka i zwroty w konkretnym zawodzie. Zupełnie inne słowa będą potrzebne pielęgniarkom pracującym za granicą niż budowlańcom czy informatykom.

Motywacja dorosłych podczas nauki języka angielskiego

Skutecznym sposobem nauki języka angielskiego przez dorosłych jest wyznaczenie sobie konkretnego celu. Dzieci i młodzież w szkole nie potrzebują motywacji, ponieważ muszą tylko ukończyć podstawowy program nauki. Natomiast w przypadku dorosłych bardzo dobrym rozwiązaniem jest postawienie sobie konkretnego zadania, które jest elementem motywacji.

Dlatego też przed rozpoczęciem kursu języka angielskiego dla dorosłych warto zadać sobie kilka prostych pytań.

1. Dlaczego chcę nauczyć się języka angielskiego? Czy motywuje mnie zdobycie nowego zawodu i lepiej płatnej pracy, czy może potrzebuje znać angielski po to, aby podróżować po całym świecie i poznawać nowe kultury.

2. Czy potrzebuję podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i swobodnie porozumiewać się z anglojęzycznym rozmówcą? Być może dorosła osoba regularnie jeździ za granicę na międzynarodowe rargi, ma częsty kontakt z zagranicznymi mówcami i język angielski jest niezbędny do wypełniania obowiązków służbowych. Bardzo silną motywację jest to, że perfekcyjna nauka angielskiego pomoże zwiększyć aktualne dochody w pracy, co przekłada się na pewność siebie i determinację do nauki tego języka.

3. Czy chce wyjechać za granicę do pracy? Dla wielu osób perspektywa wyjazdu i zarabiania dwa, a nawet trzy razy więcej niż w Polsce jest bardzo motywująca do tego, aby jak najszybciej nauczyć się języka angielskiego. Dobra znajomość obcego języka umożliwia również znalezienie takiej pracy, która będzie dawała satysfakcję i pozwalała zarabiać przyzwoite pieniądze. Dodatkowo w obcym państwie trzeba znać podstawy angielskiego po to, żeby dogadać się w komunikacji miejskiej, zrozumieć przepisy drogowe, zrobić sobie samodzielnie zakupy czy dogadać się w jakimkolwiek urzędzie.

Od czego warto zacząć nauka angielskiego dla dorosłych?

Bardzo prostym sposobem, który pozwoli uzyskać szybkie efekty, jest metoda zanurzenia się w języku. Chodzi tutaj głównie o to, aby jak najwięcej w ciągu dnia otaczać się językiem angielskim i najlepiej w tym celu słuchać po angielsku muzyki, podcasty czy radio, a także oglądać anglojęzyczne filmy.

Bardzo dobrą metodą jest także wyjazd na obóz językowy dla dorosłych, gdzie bardzo szybko można przełamać bariery oraz strach przed posługiwaniem się tym językiem. Wcale nie trzeba od razu wyjeżdżać do Anglii, aby zanurzyć się w tym języku, ponieważ można to zrobić również w domu albo poprzez uczestnictwo w kursie językowym.

4 kroki do nauki angielskiego w życiu dorosłym

Pierwszym krokiem jest oczywiście rozpoznanie potrzeb oraz wyznaczenie celów nauki. Najczęściej w życiu dorosłym uczymy się angielskiego po to, aby zdobyć lepszy zawód i zarabiać więcej pieniędzy. Czasami też wiąże się to z podróżowaniem, ponieważ chcemy sprawnie komunikować się z innymi ludźmi rozmawiającymi w tym języku.

Drugim krokiem jest zaplanowanie nauki języka angielskiego. Możemy zdecydować o tym, gdzie, kiedy i ile czasu poświęcimy na naukę. Możemy zapisać się na kurs internetowy, lekcje 1 na 1 albo kursy językowe w grupie.

Trzecim krokiem jest metoda nauki. Niektórzy dorośli potrzebują jak najlepiej rozmawiać w tym języku, inni z kolei tworzą różnego rodzaju dokumenty, więc najbardziej będzie zależało im na poprawnej gramatyce. W tym przypadku każdy sam powinien zdecydować, co jest dla niego najlepsze i jakie efekty chce osiągnąć.

Czwartym i ostatnim krokiem jest ocena. Jeżeli ktoś jest zapisany na kurs językowy, to na koniec zostanie oceniony przez nauczyciela. Natomiast w przypadku gdy uczymy się samodzielnie, to musimy również sami wyciągnąć wnioski ze swojej nauki. Dodatkowo działa to bardzo motywująco, ponieważ gdy zauważymy po pewnym czasie, że rozumiemy, co się do nas mówi, wiemy jak odpowiedzieć i znamy dużo nowych słówek oraz zwrotów to jesteśmy zadowoleni i dumni z siebie, a to napędza nas do dalszej nauki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości