10 ważnych porad w nauce jeżyka angielskiego w domu
Język angielski to obecnie jedno z najważniejszych narzędzi, w jakie może wyposażyć się każdy z nas. Nawet działając w pojedynkę! Angielski coraz częściej jest wymogiem na rynku pracy, jednak co najważniejsze, staje się uniwersalnym sposobem komunikacji na całym świecie. To sprawia, że możemy porozmawiać z mieszkańcami dowolnie wybranego kraju. Co zrobić, aby nauka tak potrzebnej współcześnie umiejętności była z jednej strony możliwie najbardziej efektywna, a z drugiej łączyła się z przyjemnością? Przedstawiamy 10 przykazań każdego ucznia języka angielskiego.
1. Dobrze wyznaczaj cele – to klucz do sukcesu
Spis treści
Odpowiedzią na pytania dotyczące motywacji i determinacji podczas nauki będzie umiejętne wyznaczenie adekwatnych celów. Według metody SMART każdy odpowiednio określony cel powinien spełniać następujące kryteria:
- sprecyzowanie (cel powinien być jak najbardziej konkretny, namacalny),
- mierzalność (musimy być w stanie zmierzyć to, czy osiągnęliśmy cel – np. liczba opanowanych słówek),
- atrakcyjność (powinniśmy chcieć osiągnąć wyznaczony wcześniej cel),
- realistyczność (cel musi być praktycznie możliwy do zrealizowania – nie nauczymy się całego języka w tydzień),
- terminowość (musimy w pewnym momencie być w stanie ocenić, czy cel został zrealizowany).
Spełnienie wytycznych metody SMART sprawia, że wyznaczone cele są łatwiej osiągalne. Jeśli chodzi o kryterium terminowości, warto jest postawić sobie cel długoterminowy i kilka krótkoterminowych. Przykładowo, celem długoterminowym może być swobodne porozumiewanie się po angielsku po roku, a cele krótkoterminowe mogą określać konkretne zagadnienia gramatyczne czy leksykalne.
2. Zbierz odpowiednie materiały
Kiedy zabieramy się za naukę angielskiego, musimy mieć materiały, z których możemy czerpać wiedzę. Wybór jest obecnie bardzo szeroki: od książek przez materiały wideo i audio aż po kursy prowadzone przez lektorów i nauczycieli. Każdy z nas powinien samodzielnie ocenić, które zasoby będą najlepiej sprawdzać się w jego przypadku. Nic nie stoi na przeszkodzie łączenia metod nauki z wykorzystaniem różnych materiałów ze sobą! Należy jednak pamiętać, że zasada “co za dużo, to niezdrowo” ma zastosowanie również przy pracy z językami obcymi. Lepiej efektywniej korzystać z kilku źródeł, niż mieć dostęp do wielu, ale nie czerpać z nich zbyt wiele wiedzy ani umiejętności.
3. Mądrze wykorzystaj smartfon, czyli o aplikacjach
Obecnie możemy uczyć się angielskiego nawet z wykorzystaniem przedmiotu, który mam pod ręką niemal przez cały czas – za pomocą telefonu komórkowego! Możemy zainstalować dowolnie wybrane aplikacje, które stanowią świetne uzupełnienie regularnej nauki z wykorzystaniem książek czy na kursie. Dzięki temu możemy możliwie najefektywniej wykorzystać dotąd niezagospodarowany czas – w autobusie, w kolejce w sklepie czy czekając na znajomych.
4. Rozmawiaj
Ucząc się angielskiego, powinniśmy wykorzystywać każdą możliwość wykorzystania języka w praktyce. Rozmawiać można ze znajomymi, na przykład poznanymi na portalach dla osób chcących ćwiczyć angielski, ale też ze sobą. Warto jest mówić nawet do siebie, żeby osłuchać się i przyzwyczaić się do brzmienia języka w naszym wykonaniu.
5. Korzystaj z okazji
Pomyślmy o tym, gdzie na co dzień otacza nas język angielski. Jest wszędzie! W telewizji, w radiu, w internecie, a nawet na półkach sklepowych. Warto jest wykorzystywać wszystkie, nawet najbardziej prozaiczne, okazje do nauki. Po następnych zakupach skupmy się na chwilę na etykietach produktów, a zobaczymy, jak dużo angielskiego wynieśliśmy z marketu.
6. Używaj Quizletu
Quizlet to strona internetowa i aplikacja, w której możemy tworzyć własne fiszki, czyli wirtualne karteczki do nauki słówek. Po jednej stronie piszemy słówko po angielsku, po drugiej po polsku lub objaśnienie po angielsku. Dzięki skorzystaniu z Quizleta fiszki mamy zawsze przy sobie! Nauka z fiszkami to metoda nauki języków obcych potwierdzona naukowo. Do aplikacji możemy wpisywać zatem wszystkie słówka, które chcemy opanować. A kiedy tylko mamy wolną chwilę nie pozostaje nic, tylko nauka!
7. Podróżuj i… ćwicz!
Każda, nawet najkrótsza, zagraniczna podróż jest dobrą okazją do nauki i ćwiczenia uczonego się przez nas języka. Wcale nie musimy wybrać się do jednego z krajów anglojęzycznych, by porozmawiać po angielsku. To właśnie ogromna zaleta popularności i uniwersalności tego języka, niemal wszędzie czekają na nas interesujący rozmówcy. A ćwiczenie w końcu czyni mistrza!
8. Zanurz się w języku
W celu nauczenia się naturalności w języku warto zupełnie się w nim zanurzyć. Przełączmy telefon i laptopa na angielski, słuchajmy tylko muzyku po angielski, oglądajmy filmy i seriale w tym języku. Progres w rozumieniu języka gwarantowany.
9. Próbuj, szukaj, aż znajdziesz
Jak już wcześniej mówiliśmy, każdy musi wybrać odpowiednią metodę dla siebie. A nie lepszego sposobu znalezienia czegoś jak właśnie szukanie. Trzeba więc próbować różnych metod, starać się stawiać przed sobą wyzwania. Ciężko jest powiedzieć, czy słuchanie podcastów jest dla nas dobrą metodą nauki angielskiego, jeśli nigdy nie słuchaliśmy żadnego z nich. Lepiej spróbować stu metod i wybrać kilka dobrych, niż przegapić świetne metody z niechęci lub strachu.
10. Nie zniechęcaj się
Trzeba pamiętać, że nauka każdego języka obcego to czasochłonny, a momentami trudny proces. Dlatego tak ważna jest cierpliwość i systematyczność podczas przygody z angielskim. W tych bardziej niewygodnych momentach możemy pomyśleć o wypróbowaniu nowej metody, znalezieniu nowego serialu czy muzyki w języku, który chcemy opanować. Trudności zdarzają się regularnie, ale my musimy równie regularnie je pokonywać, by stawać się coraz lepszymi w tym, na czym nam tak bardzo zależy.
Przedstawione 10 przykazań nauki angielskiego może służyć jako wskazówki lub wręcz zasady w procesie opanowywania angielskiego. Dzięki otwartej głowie, determinacji i wytrwałości każdy z nas jest w stanie osiągnąć dobrze wyznaczone cele. Nauka języka obcego powinna być jednak przede wszystkim przyjemnością, która przy okazji prowadzi do satysfakcjonujących efektów.