Angielski dla nastolatków – jak rozpocząć naukę angielskiego

Znajomość języka angielskiego jest obecnie podstawą, aby odnaleźć się w świecie pracy i biznesu, jak również w życiu codziennym. Nastolatki mogą łatwo przekonać się o wadze nauki tego języka obcego. Wystarczy zajrzeć na najpopularniejsze strony internetowe lub zapoznać się ze znanymi w świecie blogerami lub instagramerami. Rozwój dzisiejszego świata odbywa się właśnie w języku angielskim i w tym też języku będzie odbywał się przez następne dziesiątki lat.

Najważniejsze dla nastolatków jest zrozumienie tego, że nauka angielskiego naprawdę nie ogranicza się jedynie do zdania z wysokim wynikiem najpierw egzaminu ósmoklasisty, a później matury. Język angielski to coś, z czym młodzi ludzie mają i będą mieć do czynienia na co dzień. Aby móc odnaleźć się w takim życiu i komfortowo się w nim poruszać, konieczne jest oswojenie się z obcym językiem niemal jak z własnym.

Język angielski w życiu codziennym

Obecnie niemal każda sfera nowoczesnego świata rozwija się w języku angielskim. Możemy wspominać tutaj świat nauki, czy dużego biznesu, ale tak odległe perspektywy mogą wydawać się dla nastolatków mało znaczące. Warto jednak pomyśleć o świecie Internetu czy mediów społecznościowych. Angielski również tam jest językiem obowiązującym. Jego znajomość pozwala komunikować się z ludźmi na całym świecie. Angielski pozwala bez przeszkód podróżować po całym globie i przeżywać wakacje oraz urlopy w pełni, poznając nowych ludzi i cieszyć się wspaniałymi przygodami.

Język angielski – czy nauka w szkole jest wystarczająca?

Nauka języka angielskiego w szkole polega na zapoznaniu się z gramatyką oraz poznaniu popularnego słownictwa oraz zwrotów. Niestety jednak nawet na poziomie licealnym, w przygotowaniach do matury rozszerzonej, mamy do czynienia z umiejętnościami nie pozwalającymi nam jeszcze swobodnie odnaleźć się w wielkim świecie. Najczęściej nie wynika to ze złego programu lub sposobu nauczania. Umiejętności przyswajane w szkole są bardzo ważne i stanowią dobrą bazę. Kluczem do przeniesienia swojego angielskiego na wyższy poziom jest jednak zindywidualizowanie nauki, na co w szkole nie ma oczywiście miejsca i czasu. Właśnie z tego względu tak ważne jest, aby w porę zintensyfikować naukę poprzez odpowiednie metody stosowane między innymi w szkołach językowych lub na lekcjach indywidualnych.

Nauka angielskiego – w domu czy w szkole językowej?

Szkoły językowe stają się coraz popularniejsze i chwalone przez osoby korzystające z ich usług. Jednak grono osób preferujących samodzielną naukę języka również jest bardzo duże. Oba sposoby mają oczywiście swoje zalety. Szkoły językowe pozwalają zachować dużą regularność i intensywność nauki. Samodzielna praca umożliwia natomiast dużą elastyczność i dostosowanie nauki do własnych potrzeb. Powinna być jednak wybierana przez osoby z dużym poziomem samodyscypliny i samozaangażowania.

Początki nauki – określ swój poziom

Nauka w szkole pozwala osiągnąć pewien poziom znajomości języka angielskiego. Aby dobrać odpowiedni kurs konieczne jest jednak określenie swojego poziomu w skali CEFR. Orientacyjnie mówiąc, poziom matury rozszerzonej z języka angielskiego to poziom B2. Jest on określany mianem średniozaawansowanego.

Określenie poziomu języka angielskiego jest możliwe, dzięki tabelom przyporządkowującym dane umiejętności do poziomu. Bardziej obiektywnym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z testów dostępnych na wielu stronach internetowych. Niestety często są one płatne, ale te niewielkie pieniądze z pewnością są warte poświęcenia. Odpowiednie określenie poziomu decyduje bowiem o doborze materiału do nauki i efektywności całego procesu.

Najlepszym sposobem na określenie poziomu języka angielskiego jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Taki kompleksowy kurs obejmuje zarówno sprawdzenie umiejętności gramatycznych i słuchania, jak również umiejętności mówienia. Takie testy oferowane są często przez szkoły językowe.

Nauka języka angielskiego dla nastolatków – potęga Internetu

Większość nastolatków posiada już bazową wiedzę z zakresu gramatyki i podstawowego słownictwa. Jednak nawet długotrwałe uczenie się słówek na pamięć i rozwiazywanie zadań w podręczniku nie pozwoli osiągnąć wysokiego poziomu języka angielskiego. Dlaczego? W nauce języka obcego chodzi bowiem o obycie z językiem oraz osłuchanie. Tutaj ogromną pomocą może być nierzadko znienawidzony przez rodziców Internet i media społecznościowe. Oglądanie filmików w języku angielskim oraz czytanie najnowszych postów i wpisów to coś, co może w niezwykle szybkim tempie wprowadzić poziom języka angielskiego na wyższy poziom. Co niezwykle istotne, język użyany w takich sytuacjach jest językiem potocznym i stosowanym w praktyce. Jest to zatem sytuacja zupełnie odwrotna niż szkolna – tutaj mamy do czynienia z praktycznym wykorzystaniem umiejętności. Jednocześnie są to materiały interesujące i atrakcyjne dla młodych osób.

Bariera mówienia – jak ją przełamać?

Bariera przed mówieniem często dotyczy osób dorosłych. Nastolatki, które na co dzień obracają się w świecie języka angielskiego, nierzadko nie muszą mierzyć się z tym problemem. Stosunkowo powszechnym problemem, który może prowadzić do dużej blokady w mówieniu jest jednak niewłaściwie poprowadzona nauka w szkole. Pewne nawyki, przyzwyczajenia i obawy wyniesione z lekcji mogą w naprawdę dużym stopniu zniechęcić do odzywania się w języku obcym.

Przezwyciężanie wewnętrznych blokad może odbywać się w sposób stopniowy. Powinno rozpocząć się od słuchania możliwie największej ilości materiałów po angielsku. Stopniowo można przechodzić do wyrażania myśli po angielsku oraz mówieniu ich na głos, nawet do siebie.

Dobrym treningiem jest czytanie tekstów po angielsku na głos. Wielokrotne powtarzanie całych zdań oraz, stopniowo, samodzielne tworzenie nowych, pomaga w przełamaniu bariery. Następnym krokiem może być korzystanie z materiałów internetowych. Bez problemu znaleźć można filmiki z „konwersacjami” pozwalającymi na imitowanie rozmowy z drugą osobą.

Możliwości nauki języka angielskiego są niezwykle szerokie. W przypadku nastolatków, u których często obserwuje się problem z samoorganizacją, najlepszym sposobem są szkoły językowe lu indywidulane lekcje. Ważne jest, aby wybrany kurs był zindywidualizowany. Tylko w ten sposób możliwe jest wyniesienie z nauki wymiernych korzyści.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości