Jak szybko przypomnieć sobie język angielski oraz słówka?

Zapewne wiesz, że znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach to absolutna konieczność. Co więcej, nie robi ona już na nikim takiego wrażenia jak np. kilkanaście lat temu. Obecnie język ten wymagany jest coraz częściej przez pracodawców, na studiach, w ramach realizacji różnych szkoleń oraz podczas podróżowania. Znajomość języka angielskiego przydaje się także na co dzień kiedy np. instrukcja jakiegoś sprzętu nie posiada wersji polskiej. Ze znajomości tego języka korzystają także zapaleni gracze komputerowi, którzy na co dzień oddają się rozmaitym grom strategicznym, w których językiem wiodącym jest właśnie angielski. Ponadto warto podkreślić, że język angielski jest uniwersalnym językiem programowania. Używają go także deweloperzy na całym świecie.

Motywacja i chęci – to Ci będzie potrzebne

Załóżmy zatem, że uczyłeś się angielskiego podczas edukacji w szkole. Zdawałeś z niego maturę, bądź nie – nieistotne. Minęło kilka lat od tego czasu i zdałeś sobie sprawę, że warto byłoby odświeżyć język obcy. Niezależnie od motywu… Być może wymaga tego od Ciebie Twój pracodawca, albo poznałeś kogoś sympatycznego zza granicy w Internecie lub po prostu chcesz zainwestować w swój samorozwój. W tym artykule podpowiemy jak zrobić to w prosty i skuteczny sposób. Zatem jeśli masz w sobie duże pokłady chęci i motywacji do działania w tym kierunku – proszę przeczytaj to, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Wykonaj test z języka angielskiego

Sprawdź swoje wiedzę rozwiązując test z języka angielskiego. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić jakiej wiedzy potrzebujesz oraz co musisz nadrobić i jaką wiedzę uzupełnić.

Zrób rozeznanie, czy masz dawne materiały do nauki

Zakładając, że uczyłeś się tego języka przez minimum 6 lat w szkole, a później być może na studiach wyższych,  zapewne prowadziłeś na bieżąco notatki. Rozejrzyj się w mieszkaniu, odwiedź strych i zobacz czy nie znajdują się tam Twoje dawne zeszyty, notatki, czy podręczniki do nauki języka angielskiego. Wiadomym jest, że własnoręcznie robione notatki i zapiski z zajęć są łatwo przyswajalne i może się okazać, że samo ich czytanie w efektywny sposób pozwoli Ci przywołać dawne informacje.

Ustal ramy czasowe

Dobrze jest na początek abyś ustalił, ile czasu chcesz poświęcić na naukę w ciągu dnia. Wiadomym jest, że mając codzienne obowiązki takie jak praca, czy opieka nad dzieckiem, nasz czas jest ograniczony. Zerknij zatem w swój kalendarz i wyznacz ile w tygodniu możesz sobie pozwolić na przypominanie języka. Na początek warto postępować zgodnie z metodą „małych kroków” i ustalać sobie czas stopniowo. Np. 3 razy w tygodniu po 30 minut. Albo codziennie po 5 minut.  To sprawi, że nauka w mniejszych dawkach nie spowoduje zniechęcenia i tzw. „wyczerpania materiału”.

Określ aktualny poziom zdolności językowych

Dobrym pomysłem przy rozpoczynaniu działań  jest zweryfikowanie wiedzy przy użyciu baterii testów. W Internecie istnieje naprawdę szeroki wybór. Dzięki poddaniu się takiemu testowi, będziesz wiedzieć na jakim poziomie obecnie znajduje się Twój angielski. Jaki jest w tym sens? Taki, że jeśli test wykaże, że znasz angielski np. na poziomie B1, to nie będziesz musiał wracać do starych podręczników ze szkoły podstawowej, tylko wystartujesz z innego punktu.

Przypominanie poprzez czytanie

Z racji tego, że kiedyś już uczyłeś się języka i Twój mózg z pewnością zapamiętał pewne informacje, warto sięgnąć po teksty do czytania. Nie zniechęcaj się jeśli w danym zdaniu znajdzie się słówko, którego nie rozumiesz. W tym przypadku ważne jest, żeby były to teksty, które Ciebie z założenia interesują, ponieważ w przeciwnym razie po kilku zdaniach takiego artykułu, będziesz po prostu znudzony. Staraj się sięgać po teksty, które będziesz mógł w 90% rozumieć, ponieważ czytanie i permanentne sprawdzanie w słowniku pojedynczych słówek jest dość frustrujące. Uwierz, że jeśli trafisz na tematykę Tobie przystępną, to wiele rzeczy będzie dla Ciebie zrozumiałych z samego kontekstu.

Rozejrzyj się i nazwij to

Znajomość słownictwa danego języka ma kluczowe znaczenie w rozwijaniu umiejętności. Ciekawym sposobem przypominania sobie elementów języka angielskiego jest próba nazwania tego, co nasz otacza. W zależności od miejsca, w którym się znajdziesz – spróbuj nazwać po angielsku większość rzeczy, które są wokół Ciebie. Np. kiedy jesteś na spacerze, nazywaj różne obiekty. Albo podczas zakupów, spróbuj przypomnieć sobie nazwy artykułów spożywczych. Możesz to robić z osobą towarzyszącą.

Przełam się i mów!

Jeśli mówimy o przypominaniu sobie języka angielskiego w aspekcie użyteczności, to z pewnością warto postawić na komunikację. Każdy, kto uczył się języka od podstaw zapewne pamięta jak duże opory miał, aby coś z siebie „wydusić” po angielsku. Blokowało go poczucie wstydu, że powie coś błędnie i wszyscy będą się z niego śmiać. Pamiętajmy jednak, że nikt od razu nie osiąga biegłości w języku. Trzeba pokonać swoje blokady i zacząć mówić. Warto w kwestii rozmawiania skorzystać z usług lektora języka angielskiego, a najlepiej native speaker’a. Jest to człowiek, dla którego język angielski stanowi ojczysty język i pochodzi on z kraju, w którym powszechnie się go używa. Prowadzenie rozmów z taką osobą da nam niepowtarzalną okazję do budowania zdań wyłącznie po angielsku. Po czasie można osiągnąć naprawdę spory progres.

Seans filmowy – rozrywka i nauka w jednym

Było już o mówieniu i czytaniu. Czas na słuchanie. Rozumienie słyszanych słów to bardzo pożądana umiejętność. Szczególnie w komunikacji z drugim człowiekiem. Nie wystarczy poprawnie budować zdania, ale też potrzebne jest rozumienie wypowiadanych przez rozmówcę słów. Tylko w ten sposób komunikacja będzie niezakłócona. Świetnym sposobem przypominania sobie słów i wyrażeń w języku angielskim, jest sięganie po filmy. Na początek mogą to być również krótkie programy, czy wiadomości telewizyjne/radiowe. Słuchanie języka pochodzącego z filmów, czy programów telewizyjnych w przeciwieństwie do nagrań stosowanych w szkole nie jest łatwe. Mamy tam do czynienia z różnego rodzaju szumami, w tle może lecieć muzyka, a ludzie mówią w różnym tempie (zazwyczaj szybkim). Natomiast plusem jest to, że dzięki temu mamy okazję przyswajać tzw. „żywy język”. Pamiętajmy, że jest to dość trudna metoda, ale przy odpowiedniej wytrwałości, można spodziewać się widocznych efektów.

Podsumowując, metod przypominania sobie języka angielskiego jest naprawdę sporo. Tylko od nas będzie zależało, którą strategię wybierzemy. Ważnym punktem odniesienia jest sprawdzenie jaki poziom językowy obecnie prezentujemy. Aby zacząć, potrzebne będą nie tylko chęci, ale też motywacja do działania oraz wygospodarowanie czasu.  Na szczęście w dzisiejszym świecie mamy całe morze możliwości  nauki języka obcego. Wystarczy chociażby stały dostęp do Internetu i już możemy rozpocząć naszą przygodę z przypominaniem sobie angielskiego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości