Korepetycje angielski – na co zwrócić uwagę wybierając korepetytora?

Korzystanie z usług korepetytora jest jedną z wielu metod nauki języków obcych. Taka forma nauczania ma wiele zalet pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedniego nauczyciela. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze korepetytora, aby nasza nauka była jednocześnie efektywna i przyjemna?

Korepetycje z języka angielskiego – co chcemy osiągnąć?

Bardzo ważną kwestią przy wyborze korepetytora jest to, czego tak właściwie oczekujemy i co chcemy osiągnąć. Nauka języka angielskiego to proces, który trwa miesiące, a czasem nawet i lata. Jest to coś, co będzie wymagało od nas poświęcenia czasu i dużego zaangażowania, dlatego na samym początku powinniśmy jasno określić swój cel. Pierwsze pytania, które powinniśmy sobie zadać brzmią:

  • Po co chcę się uczyć języka angielskiego?
  • Jaki poziom znajomości języka angielskiego jest dla mnie zadowalający?
  • Ile czasu mogę poświęcić na naukę każdego dnia?
  • Ile pieniędzy mogę wydać na naukę?
  • Co zyskam, jeśli przyswoję język na wysokim poziomie?

Odpowiadając na te pytania dużo łatwiej będzie nam znaleźć nauczyciela, który spełni nasze oczekiwania. Ogromne znaczenie ma ostatnie pytanie, na temat tego, co zyskamy ucząc się nowego języka. Warto wypisać sobie na kartce wszystkie korzyści płynące z nauki – będzie to nieoceniony motywator w chwilach zwątpienia czy gorszego samopoczucia.

Metody nauczania języka angielskiego

Wszechstronność języka angielskiego sprawiła, że coraz więcej decyduje się na jego intensywną naukę. Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele różnych metod, których głównym celem jest przyswojenie języka w możliwie jak najkrótszym czasie. Czy te usystematyzowane metody działają? I tak i nie. Warto pamiętać o tym, że nauka angielskiego, czy jakiegokolwiek innego przedmiotu, jest procesem, a każda osoba ucząca się jest wyjątkowa. A zatem okazuje się, że pewne metody mogą na jednych uczniów działać rewelacyjnie, a na innych nie działać wcale. Jest to duży problem dla osób prowadzących zajęcia w dużych grupach. Odpowiedzią na to są indywidualne korki z angielskiego. Tylko w taki sposób lektor może całkowicie spersonalizować swój program nauczania tak, aby jak najcelniej trafił do odbiorcy.

Korepetytor języka angielskiego – jak wybrać dobrego nauczyciela?

Decydując się na indywidualne lekcje języka angielskiego warto wiedzieć, czym należy się kierować przy wyborze nauczyciela. Oto kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Choć może to zabrzmieć dość kontrowersyjnie – oficjalne wykształcenie nie zawsze idzie w parze z talentem, umiejętnościami czy doświadczeniem. Jednocześnie brak wykształcenia kierunkowego jest dość sporą niedogodnością. Dlaczego? Otóż studia filologiczne uczą nie tylko samego języka, ale także tego, jak dzielić się swoją wiedzą z innymi. Zawsze należy pamiętać o tym, że osoba, która perfekcyjnie przyswoiła język angielski na ścieżce swojej edukacji, nie zawsze musi jednak umieć nauczać tego samego innych. Na swojego mentora najlepiej jest wybrać osobę biegle władającą angielskim, która jednocześnie odznacza się mocno pedagogicznym zacięciem.

Metody i sposób prowadzenia zajęć

Na przestrzeni ostatni lat powstały dziesiątki różnych metod nauczania języka obcego. Każda kolejna była coraz bardziej obiecująca i każda gwarantowała spektakularne wręcz osiągnięcia w nienaturalnie krótkim czasie. Jeśli korepetytor angielski zapewnia nas o tym, że lada moment będziemy biegle władać językiem obcym bez większego wysiłku, należy stanowczo odmówić i szukać dalej. Każdy człowiek przyswaja wiedzę w swoim własnym tempie. Odpowiedni nauczyciel angielskiego jest tego świadomy, dlatego wybiera takie metody, które odpowiadają indywidualnym potrzebom słuchacza. Ogromne znaczenie w procesie nauki ma też to, w jaki sposób są prowadzone zajęcia. Korepetytor powinien, przede wszystkim, zapewnić swojemu słuchaczowi komfort i dobrą zabawę.

Zajęcia indywidualne czy grupowe?

Dysputa na temat tego, jaka forma zajęć jest najlepsza dla nowego adepta języka angielskiego, trwa od wielu lat. W większość przypadków korepetycje po angielsku, przybierają formę zajęć indywidualnych. Jest to duże udogodnienie dla osób, które nie lubią się uczyć według jednego, określonego dla wszystkich schematu. Dodatkowo, taka forma nauki pozwala na zorganizowanie nauki w miejscu i w czasie, który najlepiej odpowiada zarówno słuchaczowi, jak i lektorowi. Sposób prowadzenia zajęć i metody nauczania dopasowywane są do indywidualnych potrzeb konkretnego ucznia. Czy zatem zajęcia indywidualne mają jakieś wady? Niektórzy twierdzą, że przewagą zajęć grupowych jest możliwość szlifowania umiejętności konwersacji z innymi słuchaczami. Nie jest to do końca trafiony argument, ponieważ konwersacje można (i powinno się) przeprowadzać przede wszystkim z osobami, które są na dużo wyższym poziomie – tylko w taki sposób nauczymy się nowej umiejętności. Idealną opcją są oczywiście zajęcia z native speakerem.

Zajęcia stacjonarne czy korki online?

W ostatnim czasie coraz więcej spraw załatwiamy online. Dotyczy to również edukacji, która coraz częściej przybiera formę zajęć zdalnych. Zajęcia stacjonarne bez wątpienia mają dużo zalet. Bezpośredni kontakt z nauczycielem sprawia, że przełamujemy barierę strachu przed mówieniem w obcym języku. Z drugiej jednak strony, lista zalet korków online jest równie długa. Zajęcia online to ogromna oszczędność czasu, a także i pieniędzy. Najnowocześniejsze technologie pozwalają nam w dogodny sposób komunikować się za pomocą komputerów, dlatego warto z nich korzystać.

Polski nauczyciel czy native speaker?

Kolejną niesamowicie istotną kwestią jest to, czy na swojego nauczyciela wybieramy Polaka lub Polkę, którzy przyswoili język angielski w drodze edukacji, czy stawiamy na zajęcia z native speakerami, czyli rodzimymi użytkownikami języka angielskiego. Sprawa jest bardzo prosta – osoby początkujące powinny jak najbardziej wybierać nauczycieli, którzy władają zarówno angielskim jak i polskim. Dlaczego? Ponieważ w początkowej fazie nauki zachodzi konieczność wyjaśniania wielu zagadnień, zwłaszcza w obszarze gramatyki. Na zajęcia z native speakerami mogą pozwolić sobie te osoby, którego doskonale przyswoiły podstawy języka. Dużym udogodnieniem jest możliwość korzystania z korepetycji online z osobami z różnych zakątków świata.

Nauka języka angielskiego – czy warto korzystać z usług korepetytora?

Czy nauka z korepetytorem to najlepsza metoda przyswajania języka obcego? Dla niektórych jest to bez wątpienia metoda numer jeden. Czy taka forma nauki sprawdzi się u każdego? Niekoniecznie. Wiele osób uczy się głównie poprzez zabawę, a ta najlepiej wychodzi w większym gronie. Niemniej jednak, osoby, które decydują się na korepetycje z angielskiego, zarówno w wersji tradycyjnej jak i w trybie zdalnym, mogą liczyć na to, że sposób nauczania, materiały i metody będą dopasowane do indywidualnych potrzeb słuchacza. Korepetycje z angielskiego pozwalają lepiej zrozumieć meandry gramatyki i leksyki. Jest to zatem idealna opcja dla osób, którym zależy na przyswojeniu języka na naprawdę wysokim poziomie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości