Jak nauczyć się rozumieć język angielski ze słuchu ?

Jaki angielski jest jednym z najpopularniejszych na świecie. Jego znajomość w stopniu komunikatywnym daje duże możliwości oraz znacznie ułatwia znalezienie pracy, a także komunikację w większości krajów. Z całą pewnością język angielski jest więc przydatny. Ale jak nauczyć się go ze słuchu? To dobre pytanie. Istnieje wiele sposobów. Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej dla siebie metody nauki, warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób najszybciej się uczymy. Każdy człowiek ma inny sposób przyswajania wiedzy, ponieważ zapamiętywanie informacji w mózgu jest inne. Nauka języka ze słuchu na pewno będzie najłatwiejsza dla słuchowców. Są to osoby które mają wrodzone predyspozycje do zapamiętywania usłyszanych treści. Jeśli jednak nie należymy do tej grupy można skorzystać z różnych metod, które znacznie ułatwią nam naukę języka. Warto pamiętać przecież, że każdy ma w mniejszym lub większym stopniu zdolności słuchowe. Wszystko zależy także od skupienia na treści, którą odsłuchujemy, a także czy nauka jest dla nas ciekawa czy nudna. Jeżeli lubimy muzykę możemy często słuchać radia po angielsku na przykład podczas jazdy samochodem. Jest to dobry sposób na naukę, ponieważ ułatwia nam kontakt z żywym, codziennym językiem.

Słuchanie piosenek po angielsku.

Duża różnorodność słów pozwala na szybką naukę oraz postęp w ilości zwrotów. Efekty zapamiętywania mogą pojawić się już po kilku tygodniach. Ciekawym sposobem przyswajania języka może być także słuchanie piosenek w języku angielskim oraz ich późniejsze tłumaczenie. Sposób taki pozwala na szybkie zapamiętanie słów i zwrotów, które pojawiają się w utworze. Wiadomo, że podkład muzyczny ułatwia zapamiętywanie, a także utrwalanie słownictwa. Metoda ta pozwala także na późniejsze używanie w rozmowie całych zdań poprawnych gramatycznie, a także naukę odpowiedniego akcentu. Dobrym sposobem (jeśli mamy taką możliwość) jest skorzystanie z kontaktów ze znajomymi, którzy również chcą nauczyć się języka. Płynny dialog to jedna z najlepszych i najszybszych metod nauki.

Nauka online języka angielskiego.

Alternatywą tradycyjnej rozmowy z przyjaciółmi może być nauka online na przykład z doświadczonym native speakerem. Jest to nowoczesna i bardzo dobra forma zdobywania umiejętności językowych, która w obecnej sytuacji jest nie tylko bezpieczna, ale także wyjątkowo elastyczna. Nie musimy wychodzić z domu, żeby zdobyć wiedzę wystarczy tylko dostęp do komputera lub smartfona. Możemy uczyć się wszędzie, podczas drogi do pracy, w tramwaju czy w samochodzie. Kolejnym sposobem nauki jest odsłuchiwanie nagrań lub rozmówek po angielsku. Jest to metoda wymagającą cierpliwości i systematyczności lecz bardzo efektywna. Dzięki niej już po kilku miesiącach nauki możemy zrobić duże postępy w nauce języka obcego. Stworzona jest ona jednak dla osób wytrwałych i zdeterminowanych.

Aplikacje do nauki języka angielskiego

Wśród modnych ostatnio sposobów na progres w nauce języka ze słuchu na przodują aplikacje do nauki. Są one bardzo wygodną metodą i dają dużo możliwości. Istnieje bardzo dużo aplikacji, które posiadają duży zasób słownictwa oraz ułatwiają naukę gramatyki czy akcentu. Przed wyborem odpowiedniej warto jednak sprawdzić czy speaker zainstalowany w aplikacji wypowiada słowa i zwroty wyraźnie. Jest to ważne, ponieważ prawidłowe zapamiętanie akcentów i dźwięków jest niezwykle potrzebne przy nauce języka angielskiego. Praca ze złej jakości aplikacją znacznie utrudnia naukę, ponieważ może utrwalić w pamięci niepoprawną i niewyraźną wymowę.

Oglądanie filmów i seriali po angielsku.

Bardzo przyjemnym sposobem nauki języka ze słuchu jest oglądanie filmów oraz seriali w języku angielskim bez lektora. Na początku jeśli jest nam trudno zrozumieć aktorów, ponieważ nie znamy dobrze języka angielskiego warto posłużyć się napisami. Możemy także tłumaczyć całe zdania ze słuchu i zatrzymywać film bez użycia napisów. Po pewnym czasie efekty opanowania wymowy i słownictwa z pewnością będą dla nas zaskoczeniem. Okazać się może bowiem, że dzięki tej metodzie opanujemy język bardzo dobrze w dość krótkim czasie.

Parafrazowanie treści po angielsku

Przy nauce języka angielskiego warto poznać również  przydatną metodę parafrazowania. Jest to możliwość nauki jaką możemy stosować w pojedynkę lub wspólnie ze znajomymi. Polega ona na tym, że wypowiadamy dany zwrot po angielsku, a nasz partner musi powiedzieć to samo innymi słowami. Oczywiście w języku angielskim. Metodę można również stosować w pojedynkę parafrazując na przykład zwrot osłuchany z płyty. Innym sposobem jest odsłuchiwanie jednego słówka dziennie kilka razy (najlepiej 4 -5) oraz powtarzania go. W kolejnych dniach stopniowo dodajemy jedno słowo codziennie, powtarzając także inne, nauczone w poprzednich dniach. Metoda jest bardzo mozolna, ale skuteczna nawet przy bardzo dużych problemach z zapamiętywaniem języka. Polecana jest szczególnie osobom początkującym, które dopiero zaczynają pracę z językiem.

Nauka angielskiego poza granicami kraju

Oczywiście najlepszym sposobem nauki ze słuchu, a także najszybszym jest wyjazd do kraju gdzie możemy mieć kontakt z językiem angielskim. Jeśli podejmujemy próbę porozumiewania się z innymi osobami nauka przychodzi szybko i z łatwością się utrwala. W przypadku kiedy mamy możliwość bezpośredniej nauki jak najbardziej warto z niej skorzystać, ponieważ osiągane postępy są widoczne z dnia na dzień, co bez wątpienia jest dużą motywacją. Taka możliwość nie zdarza się jednak często, szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy podróże między państwami są utrudnione, dlatego w wielu przypadkach pozostają nam inne, wymienione wcześniej metody nauki języka angielskiego. Nauka ze słuchu jest bardzo przydatną i pomocną metodą pozwala bowiem oswoić się z językiem oraz zapamiętać go w prosty sposób. O wiele łatwiej jest także osiągać nam postępy w w pisaniu i czytaniu po angielsku jeśli mamy duży zasób słów nauczonych ze słuchu. Niewątpliwą zaletą tego typu nauki jest także zdobycie poprawnej wymowy, która jest bardzo potrzebna jeśli chcemy uzyskać postępy w komunikacji językowej.

Bez wątpienia warto uczyć się ze słuchu, ponieważ jest to metoda prosta, łatwa do wprowadzenia na co dzień oraz skuteczna. Pozwala nie tylko na szybki rozwój, ale także na łatwe i trwałe zdobycie umiejętności językowych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości