Angielski na wakacjach – jak nauczyć się mówić po angielsku?

Angielski na wakacjach – jak nauczyć się mówić po angielsku?

Język angielski jest bardzo przydatny na co dzień; w dzisiejszych czasach trudno obejść się bez znajomości chociażby kilku podstawowych zwrotów. Nawet jeżeli nie wiążemy przyszłości z mieszkaniem za granicą albo pracą wymagającą płynnej znajomości tego języka, warto zadbać o to, by angielski nie był nam całkowicie obcy. Dobrą okazją do udoskonalania swoich umiejętności językowych są chociażby turystyczne wyjazdy zagraniczne; w jaki sposób można uczyć się angielskiego na wakacjach tak, by nawet nie czuć, że się uczymy?

Czy uczenie się angielskiego na wakacjach jest efektywne?

Mogło by się wydawać, że w chwili, w której skupiamy się głównie na odpoczynku, nasz umysł nie jest nastawiony na przyswajanie nowej wiedzy – jest jednak zupełnie inaczej. Gdy spędzamy wakacje za granicą, a zwłaszcza w kraju anglojęzycznym, jesteśmy stale otoczeni językiem obcym używanym w praktyce – słyszymy go na ulicy, widzimy angielskie napisy w miejscach publicznych, słyszymy angielskie radio i oglądamy angielską telewizję. Takie warunki są niesamowicie sprzyjające dla nauki języka; ludzki umysł doskonale przyswaja informacje bazujące na praktycznych danych i skojarzeniach, co sprawia że nawet nie wkładając w naukę zbyt wiele świadomego wysiłku, możemy wrócić z zagranicznych wakacji z nową wiedzą. Na co możemy szczególnie zwrócić uwagę, by w pełni wykorzystać możliwości ułatwionej nauki języka angielskiego jakie daje nam pobyt za granicą?

Angielski w podróży – sposoby na naukę języka

Istnieje wiele sposobów, z których możemy korzystać, by pomóc sobie w nauce i utrwalaniu nowych angielskich zwrotów w trakcie pobytu za granicą. Poniżej przedstawimy szereg inspiracji, z których można czerpać przy planowaniu następnej zagranicznej podróży, by spędzić ten czas nie tylko wypoczywając, ale i rozwijając cenne kompetencje językowe.

Rozmowy z ludźmi po angielsku

Nieważne, w jakim kraju zdecydowaliśmy się wypoczywać – jest spora szansa, że jeżeli odezwiemy się do kogoś po angielsku, uda nam się zawiązać nić porozumienia. Warto próbować jak najczęściej rozmawiać po angielsku z innymi osobami; nabieramy tym samym pewności siebie w praktycznym posługiwaniu się językiem i utrwalamy poznane wcześniej zwroty i słówka. Mało jest rzeczy bardziej satysfakcjonujących w nauce nowego języka niż używanie w praktyce sformułowań, które wcześniej tylko gdzieś usłyszeliśmy albo przeczytaliśmy. Nie należy się obawiać, że nasz rozmówca będzie krytycznie oceniał nasze zdolności językowe. Z reguły nawet obywatele krajów anglojęzycznych są bardzo wyrozumiali dla osób, które dopiero uczą się tego języka i nigdy nie oceniają negatywnie osób, które starają się mówić po angielsku pomimo tego, że jeszcze nie mówią płynnie. Warto próbować mówić po angielsku przy każdej możliwej okazji; na przykład zamawiając jedzenie w restauracji, pytając o drogę czy zasięgając informacji w swoim hotelu.

Słuchanie ludzi którzy mówią po angielsku

Jest to punkt niejako związany z poprzednim – równie wiele możemy nauczyć się poprzez przysłuchiwanie się rozmowom innych osób. Osłuchując się w ten sposób z językiem używanym w praktyce, podświadomie przyswajamy sobie nie tylko nowe słówka i zwroty, ale i intuicyjnie zaczynamy rozumieć zasady związane z gramatyką języka angielskiego. Przysłuchiwanie się rozmowom innych osób bardzo pomaga również w wykształceniu odpowiedniego akcentu oraz przyswojeniu zasad poprawnej wymowy. Trudno o lepszy i mniej wymagający sposób na rozwijanie naszych językowych kompetencji – możemy robić to niemal wszędzie, na przykład czekając na posiłek w restauracji albo stojąc w kolejce w sklepie. Jeżeli zaczniemy zwracać na to uwagę, okaże się, że angielski w podróży i wakacjach rozbrzmiewa wokół nas dużo częściej, niż mogłoby się zdawać.

Słuchanie radia i podcastów

Jest to sposób, który wymaga już pewnego nakładu pracy – jednak efekty, jakie można zyskać z nauki takim sposobem są naprawdę tego warte. Choć ta metoda może wydawać się być bardzo podobna do tej zaprezentowanej powyżej, cechuje ją kilka innych rzeczy. Przede wszystkim w radiu i podcastach będziemy mieć styczność z bardzo „czystym” językiem angielskim; na ulicy spotykamy się z angielskim, który nie zawsze jest poprawny gramatycznie, bądź zawiera wiele potocznych wstawek. Angielski, który usłyszymy w radiu albo w profesjonalnych podcastach, jest angielskim dużo bardziej poprawnym. Dzięki temu możemy mieć pewność, że konkretne konstrukcje albo sformułowania zasłyszane z takiego źródła są poprawne i mogą być spokojnie stosowane w każdej sytuacji. Ponadto w przypadku podcastów mamy pełny wpływ na to, czego będziemy słuchać i na jaki temat – możemy wybrać taką audycję, która będzie spójna z naszymi zainteresowaniami i dobrze się bawić, jednocześnie ucząc się angielskiego. Taki sposób nauki można wybrać na przykład gdy znajdujemy się w trakcie samej podróży; uprzednio pobranego podcastu można bez problemu słuchać w samolocie, pociągu czy autokarze.

Czytanie gazet, książek i innych tekstów

Kolejnym sposobem na efektywne przyswajanie języka angielskiego jest czytanie gazet i książek napisanych w tym języku. Przeczytanie już paru stron dziennie zdziała cuda i przyzwyczai nasz umysł do czytania po angielsku; czyli kolejnej bardzo ważnej kompetencji, którą należy opanować, jeśli zależy nam na osiągnięciu lepszego poziomu w tym języku. Z tekstami w języku angielskim spotkamy się za granicą praktycznie wszędzie; nawet jeżeli nie sięgniemy świadomie po angielską książkę czy gazetę, nie da się nie natknąć na tekst po angielsku w jakiejś formie. Najczęściej widuje się go na przykład we wszelkiego rodzaju muzeach i galeriach przy opisach eksponatów, w menu w restauracjach albo w różnych regulaminach. Jeżeli akurat nam się nie spieszy, warto poświęcić parę minut na to, by spróbować samodzielnie rozszyfrować to, co jest na nich napisane, zamiast od razu sięgać po słownik albo internetowy tłumacz. Nasze angielskie słownictwo zacznie wzbogacać się wówczas w zaskakującym tempie.

Oglądanie TV

Gdy po dniu pełnym wrażeń znajdujemy się już w swoim pokoju w hotelu lub pensjonacie, warto raz na jakiś czas włączyć telewizję na anglojęzycznej stacji i spróbować obejrzeć chociaż fragment nadawanego na niej programu czy filmu. Łącząc przyjemne z pożytecznym, możemy się zrelaksować, jednocześnie przyswajając nową wiedzę. Jest to bardzo efektywna metoda ze względu na to, że jej stosowanie aktywnie angażuje kilka naszych zmysłów; oglądając telewizję, słuchamy angielskiego. Sprawia to, że umysł zaczyna pracować dużo wydajniej, dzięki czemu język jest przyswajany w zwiększonym tempie. Ponadto warto zauważyć, że słówka używane w filmach często należą do tych bardziej wyszukanych, których na ogół nie spotyka się na co dzień; jest to zatem doskonały sposób na to, by poszerzyć nasze słownictwo o nowe, interesujące sformułowania.

Czytanie składów produktów

Choć może się wydawać, że jest to dość błahy sposób, w praktyce pozwala on znacznie poszerzyć swoje słownictwo z zakresu jedzenia. Dlatego właśnie kupując cokolwiek, warto jest wczytać się w skład produktu; prędko zaczniemy wychwytywać nowe słówka i mimowolnie je przyswajać. Nawiasem mówiąc, takie czytanie składów sprawi również, że prawdopodobnie będziemy świadomiej wybierać to, co jemy, wpływając tym samym pozytywnie na nasze zdrowie – ale to tylko dygresja.

Angielski w podróży – wnioski końcowe

Jak widać, sposobów na naukę angielskiego w czasie wypoczynku jest mnóstwo; można próbować korzystać w nich wszystkich, albo stosować tylko niektóre, które pozwolą nam się rozwinąć w obszarach, których rozwój jest nam szczególnie potrzebny. Jeżeli jesteśmy bardziej ambitni i naprawdę zależy nam na efektywnej nauce języka angielskiego w trakcie wakacji, możemy zacząć przygotowania do nauki już przed wyjazdem, sprawiając, że uczenie się w trakcie wakacji będzie łatwiejsze. Można na przykład zainwestować w fiszki z języka angielskiego i przez jakiś czas przed wyjazdem regularnie się z nich uczyć, dzięki czemu wszystkie wymienione wyżej metody będą znacznie bardziej efektywne. Nieważne od wybranych metod i tego, w jakim stopniu zależy nam na polepszeniu znajomości języka angielskiego – zawsze warto skorzystać z okazji i przynajmniej spróbować szlifować nasz angielski w trakcie wypoczynku za granicą.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości