Angielski dla seniorów – jak się uczyć w podeszłym wieku

Zwykło się mawiać, że nigdy nie jest za późno na naukę. Oczywiście to prawda. Wielu seniorów decyduje się na naukę języków obcych, aby pozostać jak najdłużej aktywnymi, a także wykorzystać czas emerytury w maksymalny sposób. Znajomość języka przydaje się także w sytuacjach, gdzie emeryci wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Nauka języka angielskiego, nawet w przypadku seniorów to świetna inwestycja w siebie. Nie jest ona tylko przywilejem młodego pokolenia. Nowy język ułatwia nam odnalezienie się w otaczającej nas rzeczywistości.

Czym wyróżnia się nauka angielskiego dla seniorów?

Seniorzy najczęściej potrzebują większej liczby powtórzeń materiału i ćwiczeń utrwalających. które umożliwiają posługiwanie się językiem w sytuacjach codziennych, szczególnie w kontaktach z bliskimi czy w podróży. Kurs nastawiony jest przede wszystkim na poprawną komunikację. Intensywność realizowanego kursu jest dopasowana do możliwości seniorów. Wiadomo, że czasu na emeryturze jest więcej, więc możemy wykorzystać go w efektywny sposób, nawet jeśli nauka zajmuje sporo więcej godzin niż osobom młodym. Zaletą jest, że emeryci mogą poświęcić naprawdę sporo czasu na naukę, oczywiście w zależności od osobistych preferencji i ilości wolnego czasu.

Nauka języka angielskiego – kursy i grupy dla seniorów

Kursy dla seniorów z języka angielskiego cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Organizatorzy doskonale znają potrzeby i możliwości emerytów, którzy decydują się na późną naukę języka. Dzięki temu tempo oraz poziom nauczania jest idealnie dopasowany dla osób w podeszłym wieku. Wspólne spotkania są ważnym czynnikiem motywującym. Stacjonarna nauka niesie także korzyści w postaci nowych znajomości oraz świetnie spędzanego wolnego czasu. Taka forma nauki zdecydowanie zmniejsza ryzyko porzucenia jej, a także pomaga radzić sobie w trudniejszych momentach. Starsze osoby muszą włożyć w proces nauki języków więcej zaangażowania niż dzieci i młodzież, ale zalety przejawiają się w większej ilości wolnego czasu oraz lepszej motywacji. Kursy składają się z usystematyzowanych materiałów, dzięki czemu są one bardziej przystępne w odbiorze. Podczas zajęć nacisk jest zazwyczaj kładziony na poprawną komunikację. Możemy także zdecydować się na kurs internetowy, który umożliwi efektywną naukę języka w domowym zaciszu. Materiał wprowadzany jest stopniowo, a powtórzenia są na tyle częste, że z łatwością można opanować podstawowe słownictwo i zwroty użyteczne w codziennym życiu. Kursy dla seniorów także są podzielone na różne grupy zaawansowania. Dzięki temu w razie zainteresowania można zdecydować się na naukę na kolejnym, wyższym poziomie. Specjalnie opracowana strategia nauczania pomoże osiągnąć zamierzone cele i nauczyć się zakresu, jakim jesteśmy zainteresowani. Samodzielna nauka języka angielskiego może iść zdecydowanie wolniej, a także nieść ryzyko porzucenia jej w trakcie.

W jakim celu seniorzy uczą się języka angielskiego?

Często dopiero na emeryturze jest czas, aby podróżować. Podstawowe słownictwo i zwroty przydają się seniorom zarówno na lotnisku, a także w restauracjach i hotelu, gdzie często nie ma polskich rezydentów. Dzięki znajomości i możliwości porozumiewania czujemy się spokojniej i pewniej. Kolejnym powodem, dla którego chcemy znać język obcy jest posiadanie wnuków za granicą. Często chcemy ich odwiedzić, a jedyną wygodną możliwością samodzielnego dojazdu jest transport samolotem. Wnuki za granicą motywują wielu seniorów do późnej nauki języka angielskiego. Ciekawi ich co mówią wnuki. Niekiedy się zdarza, że syn lub córka bierze ślub z obcokrajowcem. W przypadku, gdy zięć lub synowa nie mówi po polsku rodzi się chęć rozmowy z tą osobą, ale jest to utrudnione. Wtedy dobrym pomysłem będzie nauka podstawowych zwrotów, aby móc swobodnie rozmawiać z nowym członkiem rodziny. Czasem rodzi się także chęć czytania książek po angielsku. Język angielski jest na tyle uniwersalny, że można go zastosować w przeróżnych sytuacjach. Wyznaczanie celu dodatkowo motywuje nas do działania.

Jakie dodatkowe korzyści czerpią seniorzy podczas nauki języków?

Oprócz nowych zdolności, zarówno w mowie, jak i w piśmie, jakie emeryci nabywają na kursach, można zdecydowanie stwierdzić, że jest to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Dla wielu osób to świetna okazja do nabycia nowych znajomości, jeśli uczestniczymy w stacjonarnym kursie. Ułatwia to także seniorom odnalezienie się we współczesnym świecie. Nauka języka angielskiego to nowe zadanie, które zapełnia nam czas wolny oraz pozwala wykorzystać go w efektowny sposób. Stymulowanie pamięci pozwala na zachowanie dobrej kondycji przez dłuższy czas. Nie ma lepszego ćwiczenia pamięci, niż nauka języka obcego. Stymuluje ona nowe obszary mózgu i świetnie trenuje pamięć. Dzięki podstawowej znajomości języka angielskiego obsługa komputera oraz dostęp do informacji w internecie jest zdecydowanie lepszy.

O czym jeszcze musi pamiętać senior uczący się języka angielskiego?

Warto pamiętać, że przy nauce języka ważna jest przede wszystkim regularność. Potrzebny jest też czas, dzięki któremu będziemy w stanie przyswoić interesujący nas zakres materiału. Dobrym sposobem jest znalezienie towarzysza do nauki, który dodatkowo będzie nas motywował do osiągnięcia celu. Warto pamiętać, że naukę języka można utrwalać także podczas oglądania filmów oraz słuchania angielskich piosenek. Zabierajmy więc naukę do domu, otaczajmy się tym językiem w każdym możliwym zakresie. Opanowanie języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodne porozumiewanie się jest w zasięgu każdego, także emeryta. Wystarczy pozytywne nastawienie i konsekwencja w działaniu.

Nauka języka angielskiego niesie za sobą szereg korzyści bez względu na wiek, w którym rozpoczynamy naukę. Naukę można prowadzić także samodzielnie, co jest znacznie większym wyzwaniem. Najczęściej wybór pada na specjalne kursy dla seniorów. Umiejętności językowe można nabywać w każdym wieku. To świetny sposób na ćwiczenie pamięci oraz ciekawe spędzanie wolnych chwil. Nauka języka angielskiego w podeszłym wieku może być wspaniałą przygodą.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości