10 sposobów jak poprawić swój angielski w mowie i piśmie

Chcesz łatwo i skutecznie nauczyć się lub poprawić swój język angielski w mowie oraz piśmie? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne porady, które Ci w tym pomogą, a zarazem w ciekawy sposób urozmaicą Twoje codzienne czynności.

Język angielski jest jednym z najczęściej używanych języków, wystarczy spojrzeć, jak często nas otacza, mimo że nawet tego nie zauważamy. Jest również niezwykle uniwersalny, ponieważ nawet w krajach, w których nie obowiązuje jako język urzędowy, często może okazać się pomocny w komunikacji, jeśli nie znamy języka, obowiązującego w danym kraju. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się nam przydać, ale z całą pewnością warto go znać choćby to tego stopnia, by móc się porozumieć z drugą osobą.

1) Słuchaj lub oglądaj każdego dnia jakiś film, podcast, audycję radiową

Aby łatwiej przyswoić naukę języka, warto jest się nim otaczać w każdej nadarzającej się do tego okazji. Świetnym sposobem może okazać się dla Ciebie oglądanie anglojęzycznych filmów, podcastów, czy audycji radiowych w oryginalnej wersji językowej. Serwisy takie, jak Netflix lub YouTube oferują audiodeskrypcję dla filmów w angielskiej wersji językowej, a więc poza słuchaniem dialogów, możesz w tym samym czasie czytać napisy, odpowiadające słowom, które aktualnie słyszysz. Dzięki temu zapoznasz się jednocześnie z brzmieniem danych słów oraz ich pisownią.

Dobrym pomysłem będzie również czytanie książek lub serwisów internetowych w języku angielskim. Książki możesz zakupić w formie papierowej, jak również w formie elektronicznej. Możesz sięgnąć po materiały poświęcone Twojej pracy lub zainteresowaniom, dzięki czemu od razu będziesz w stanie przełożyć zdobytą wiedzę na swoje własne, codzienne życie.

2) Zainstaluj aplikacje do nauki języka angielskiego

Istnieje mnóstwo aplikacji, które mogą Ci pomóc w nauce języków. Najpopularniejszą oraz darmową jest Duolingo, lecz poza nią istnieją również aplikacje takie, jak Busuu, Livango, czy FunEasyLearn. W aplikacjach do wyboru masz różne stopnie zaawansowania, a przed rozpoczęciem kolejnych działów, czekają Cię testy sprawdzające zdobytą przez  Ciebie wiedzę. To, ile czasu dziennie poświęcisz na naukę poprzez aplikację, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Już zaledwie pięć minut dziennie przyniesie efekty, ale musisz pamiętać, że im więcej – tym lepiej. Ważna w tym wszystkim jest również systematyczność, dzięki której przyswajana wiedza będzie się utrwalać. Wiele tego typu aplikacji posiada system osiągnięć, który może Cię dodatkowo zmotywować do codziennej nauki z ich pomocą.

3) Zapisuj i prowadź notatki z języka angielskiego

Dlaczego w szkołach i na studiach nadal prowadzi się notatki w zeszytach? Gdy zapisujesz coś ręcznie na kartce, czy w zeszycie, Twój mózg o wiele łatwiej zapamiętuje dane informacje, niż w przypadku zapisania ich na komputerze za pomocą klawiatury lub nie zapisania ich wcale. Dlatego pamiętaj, by prowadzić regularnie notatki, do których w każdej chwili możesz zajrzeć i powtórzyć materiał. A dzięki systematyczności Twój mózg zacznie o wiele łatwiej się uczyć, co przyspieszy Twoją naukę języka.

4) Zainstaluj aplikację do nauki quizlet

Quizlet jest aplikacją, która pomoże Ci w prosty i przyjemny sposób sprawdzić Twoją wiedzę z różnych dziedzin (w tym również z języka angielskiego!). Możesz za jej pomocą korzystać z przygotowanych wcześniej przez innych fiszek lub też stworzyć własne. Do dyspozycji masz kilka różnych trybów nauki, które w kreatywny sposób pomogą Ci w przystępny sposób powtórzyć materiał oraz sprawdzić Twoją wiedzę z języka angielskiego.

5) Wykorzystaj każda wolną chwilę, by nauczyć się kolejnych słówek z angielskiego

Możesz to robić, siedząc w autobusie lub pociągu, w poczekalni u lekarza, czy odpoczywając na ławce w parku. Przyjrzyj się przedmiotom dookoła siebie i spróbuj każde z nich nazwać po angielsku. Jeśli nie masz pewności lub w ogóle nie wiesz, jak dana rzecz się nazywa, możesz skorzystać ze słownika w swoim telefonie. Poznasz w ten sposób niezliczoną ilość słów i w dość krótkim czasie je utrwalisz. Ta metoda tak naprawdę nie posiada żadnych ograniczeń, bowiem przedmioty, które możemy nazwać otaczają nas cały czas. Zacznij ją stosować już teraz, a nawet nie zauważysz, kiedy wejdzie Ci to w nawyk i zaczniesz to robić odruchowo.

6) Rozmawiaj po angielsku z przyjaciółmi, rodziną, czy na skype z ludźmi z całego świata

Nic tak nie pomaga w nauce języka, jak stosowanie go w praktyce. Jeśli posiadasz kogoś z rodziny lub przyjaciół, kto mówi dobrze po angielsku, możesz spytać go, czy nie chciałby właśnie w tym języku z Tobą rozmawiać. Może to być w ustalonych wcześniej terminach, jak i możecie całkowicie przejść na komunikację w języku angielskim. Innym sposobem może być znalezienie przez Internet nowych, anglojęzycznych znajomych, z którymi zaczniesz rozmawiać. Może to być też doskonała okazja do poznania mowy potocznej oraz regionalnej. Pamiętaj, że język angielski różni się od regionu (np. w Anglii mówią nieco inaczej, niż w Stanach Zjednoczonych). Nie są to ogromne różnice, ale warto o nich wiedzieć i je znać.

7) Umów się na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego lub korepetycje

Korzystną dla Ciebie może się okazać pomoc nauczyciela lub korepetytora, który dobierze specjalnie dla Ciebie odpowiedni program nauczania, przekaże wiedzę w atrakcyjny sposób i będzie regularnie sprawdzał postępy w Twojej nauce. Do wyboru możesz mieć szereg różnych opcji: zajęcia indywidualne lub grupowe, klasyczne klasy językowe lub niestandardowe zajęcia, na których podszlifujesz swój angielski.

8) Zmień język na angielski w telefonie, TV, komputerze oraz innych urządzeniach, z których korzystasz

Nie zapominaj, aby otaczać się zewsząd językiem, którego chcesz się nauczyć. Możesz na przykład zmienić język interfejsu swoich urządzeń takich, jak telefon, czy komputer, na angielski. Dzięki temu Twój mózg będzie miał ciągle z nim styczność, a Ty przyswoisz dodatkową wiedzę, nie robiąc absolutnie nic. Nawet jeśli wyszukiwanie potrzebnych rzeczy na telefonie sprawi Ci z początku trudności, to bardzo szybko zapomnisz o tym i będziesz poruszać się po interfejsie tak sprawnie, jak dawniej.

9) Zajdź kurs angielskiego online dla siebie

Internet oferuje dzisiaj wiele różnego rodzaju kursów z wszelkiego rodzaju dziedzin. W tym również i języka angielskiego. Takie specjalnie przygotowane kursy z pewnością podniosą poziom Twojego angielskiego na wyższy, a w dodatku nie masz potrzeby wychodzenia z domu. Jedyne, czego Ci potrzeba, to komputer lub laptop i oczywiście połączenie z Internetem oraz odrobina wolnego czasu. To całkiem wygodny sposób na naukę języka.

10) Ucz się angielskiego w czasie relaksu, w czasie hipnozy, w którą możesz sam się wprowadzić

W stanie hipnozy zmienia się nasza percepcja upływającego czasu. Inaczej też przyswaja informacje, co może znacznie pomóc w nauce na przykład języka angielskiego. Dodatkowo taka forma nauki dostarczy Ci chwilę błogiego relaksu w ciągu dnia. W Sieci dostępne są różnego rodzaju nagrania przeznaczone do nauki podczas hipnozy, zaś w sam stan hipnozy można wprowadzić się samemu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości