Jak rozpocząć i zacząć się uczyć języka angielskiego samemu w domu?

Nie bez powodu uważa się, że umiejętność posługiwania się językiem angielskim to w dzisiejszych czasach nieoceniona wartość o którą warto zawczasu zadbać. To jeden z najczęściej używanych języków, a zatem język, w którym dogadamy się niemal w każdym zakątku świata. To swoboda w trakcie podróżowania, a także możliwość poznawania nowych ludzi oraz ich kultur. Człowiek uczący się języka jest według badań jednostką szczęśliwszą i z pewnością znacznie lepiej przygotowaną do funkcjonowania we współczesnym świecie. Matura z języka angielskiego to jeden z najważniejszych egzaminów na edukacyjnej drodze, do której należy się odpowiednio przygotowywać. Warto mieć jednak na uwadze przede wszystkim opanowywanie umiejętności, która po prostu przyda nam się w życiu codziennym. Od czego zacząć uczyć się angielskiego?

Ocena własnego poziomu

Przede wszystkim musimy zmusić się do bezwzględnie szczerej oceny własnych umiejętności, które pozwolą dobrać nam odpowiednie podręczniki oraz poziom nauczania za pośrednictwem dowolnych narzędzi. Nie ma większego sensu inwestować w książki o wysokim stopniu zaawansowania w sytuacji, w której powinniśmy rozpocząć od totalnych podstaw. Odwrócenie kolejności może zaowocować zniechęcającą frustracją i zapałem, który w dosyć szybkim tempie się wypali. Warto również dosyć uczciwie ocenić własne możliwości czasowe. Systematyczność jest w nauce języka angielskiego o wiele ważniejsza niż narzucenie sobie zawrotnego tempa i mnóstwa godzin nauki tygodniowo, z których nie będziemy w stanie się wywiązać. Znacznie lepiej, gdy na samym początku ustalimy pewien harmonogram działania, który faktycznie będziemy w stanie realizować krok po kroku. Tego rodzaju porządek pozwoli na realizację regularnej nauki we własnym zakresie i być może dodatkowe zajęcia z nauczycielem.

Pomoce naukowe w postaci fiszek

Rozpoczynając przygodę z jakimkolwiek językiem trzeba przede wszystkim znaleźć metodę, która w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. Faktem jest, że podręczniki do nauki języka angielskiego będą nieodzownym i stałym elementem nauki. Podobnie jak ćwiczenia do uzupełnienia. Warto jednak wziąć pod uwagę innowacyjne rozwiązania, które pomogą z znaczącym stopniu przyspieszyć naukę. Doskonałym sposobem na zapamiętywanie nowych słówek są fiszki. Tego rodzaju fiszki są dostępne w niemal każdej księgarni, ale również w sklepach internetowych. Pozwalają one na przyswajanie nowych słówek oraz zapamiętywanie konkretnych wyrażeń i ich zastosowanie w konkretnych zdaniach. Nauka z fiszkami przebiega w takim tempie, jakie sobie narzucimy. Nikt nas nie pogania i nie oczekuje refleksu. Mamy zatem czas, aby nasz mózg przyswoił dany zwrot w takim czasie, jaki uzna za stosowny. Badania wykazują, że jest to niezwykle skuteczna metoda nauki zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych.

Czytanie angielskich tekstów

Dla osoby, która właśnie rozpoczęła naukę języka angielskiego czytanie może być dosyć twardym orzechem do zgryzienia. Nie wolno jednak się zniechęcać. Warto poszukać tekstów, które nie będą aż nadto skomplikowane, z których jednocześnie będziemy w stanie wyciągnąć porcję nowej wiedzy. Doskonałym sposobem może być wyposażenie się w książki do nauki, w których znajdziemy sporo tekstów na naszym aktualnym poziomie lub teksty znalezione w sieci. Wbrew pozorom istnieje sporo pomocniczych stron, na których znajdziemy artykuły uporządkowane zgodnie z poziomem zaawansowania. To doskonały sposób na przyswajanie nowych słów, zwrotów oraz konstrukcji gramatycznych. Świetnym pomysłem będzie również czytanie blogów brytyjskich autorów. Tego rodzaju teksty będą świetnym ćwiczeniem dla osób, które dopiero wkraczają na wyższy poziom zaawansowania. Blogi odznaczają się nieco mniej skomplikowanym językiem, a zatem są w miarę przejrzyste, a jednocześnie wymagające dla osób początkujących. Zdecydowanie odradza się sięganie po oryginalną wersję Harrego Pottera. I choć książka nie jest napisana językiem naukowym, to jednak roi się w niej od neologizmów J.K Rowling, a te mogą być skuteczną barierą dla osób na nieco niższym poziomie. Znacznie lepszym wyborem na początku przygody z językiem angielskim będą teksty w miarę lekkie i nieskomplikowane.

Słuchanie angielskiej muzyki

Nauka języka polega przede wszystkim na otaczaniu się danym językiem. Bez względu na to, czy szykujemy się do egzaminu maturalnego czy też zamierzamy wybrać się w zagraniczną podróż i czuć się na miejscu swobodnie, musimy uczyć się skutecznie i wiedzieć, jak brzmi dany język. Poprzez słuchanie muzyki w języku angielskim samoistnie zaczniemy oswajać się z melodią tego języka. Nauczymy się, na jaką sylabę jest nacisk w danym słowie i jak wypowiedzieć słówka, które mogą uchodzić za problematyczne. Słuchanie sprzyja zapamiętywaniu. Warto zatem zawsze pamiętać o tym, by język, którego się uczymy był obecny w naszej codzienności. Doskonałym pomysłem jest oglądanie brytyjskich i angielskich filmów z napisami. Mamy wówczas do czynienia z żywym językiem, a w razie trudności zawsze możemy zerknąć na napisy i upewnić się, że dobrze zrozumieliśmy treść. Tego rodzaju nauka dedykowana jest przede wszystkim osobom, które czują się w miarę swobodnie i mają świadomość tego, że ich aktualna wiedza pozwoli im na oglądanie filmów bez polskich napisów. Jeżeli nie jesteśmy pewni lub w pewnym momencie stwierdzimy, że sytuacja nas przerasta, to powinniśmy zrezygnować i wrócić do tego pomysłu po kilku miesiącach intensywnej nauki.

Nauka słówek to absolutna podstawa

Gramatyka ma ogromne znaczenie, aczkolwiek wielu nauczycieli języków stawia największy nacisk na słówka i zwroty. Nic w tym jednak dziwnego. Nie trzeba znajomości dwunastu czasów, by określić, czy dane zdarzenie dotyczy w przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Potrzeba jednak znajomości konkretnego słowa, by poinformować osobę anglojęzyczną, że potrzebujemy pomocy, wody lub że zgubiliśmy ważne dokumenty. Słowa są wobec tego kwintesencją, która pozwoli nam w sposób swobodny wyrazić własną myśl, a być może uzyskać ważną informację. Nauka słówek może odbywać się na wiele różnorodnych sposobów i dobrze jest znaleźć taki, który w naszym przypadku sprawdza się najlepiej lub korzystać z wielu metod jednocześnie. Możemy wyposażyć się fiszki, które z pewnością będą wielkim wsparciem, ale warto również pomyśleć o aplikacjach mobilnych, które są konstruowane z myślą o nauczaniu nowych słówek. Istnieje całkiem obszerny wybór aplikacji, którym wystarczy poświęcić kwadrans w ciągu dnia. Aplikacja sama upomni się o chwilę uwagi i w sposób przyjemny zaprezentuje porcję nowych słów. Również w tej materii będziemy mieli możliwość wybrania poziomu zaawansowania.

Kurs języka angielskiego dla seniorów

Nigdy nie jest za późno na naukę języka angielskiego. Nauka tego języka to przede wszystkim źródło wielkiej przyjemności, a także niemałej satysfakcji. Coraz więcej szkół organizuje fantastyczne kursy językowe dla seniorów, podczas których każdy z uczestników ma szansę zdobyć niezbędną do podstawowej komunikacji wiedzę. Nieodłącznym elementem tego rodzaju zajęć są książki do nauki języka angielskiego oraz ćwiczenia. Dostępne są zajęcia stacjonarne, jak i zajęcia online. Dlaczego seniorzy powinni wziąć taką możliwość pod uwagę? Przede wszystkim na zawrotne tempo zmian zachodzących we współczesnym świecie. Nauka języka angielskiego to doskonała przepustka do świata, który w przypadku osób starszych coraz częściej bywa niezrozumiały. Zajęcia z języka angielskiego dla seniorów to doskonały sposób na zorganizowanie sobie wolnego czasu w sposób przyjemny i pożyteczny.

Nauka poprzez YouTube

Nauka języka angielskiego może odbywać się również za pośrednictwem platformy YouTube. Trzeba przyznać, że to wprost doskonały sposób na przyswajanie nowej wiedzy. Dlaczego? Na platformie znajdziemy niezliczoną ilość filmów przeznaczonych do nauki języka angielskiego i tworzonych przez nauczycieli, którzy w ten sposób poniekąd zachęcają do wykupienia pełnego pakietu kursu. Nie zmienia to jednak faktu, że filmy są do obejrzenia za darmo. Możemy włączyć napisy w dowolnym momencie i uczyć się nowych zwrotów. Filmy mają na ogół charakter lekcji, podczas której poznaje się konkretne zagadnienia językowe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości