Co to są fiszki i jak się uczyć z fiszek w języku angielskim

Nauka nowych rzeczy to wyzwanie. Każdy uczeń, a także dorosły, który podejmuje się poznania czegoś nowego, chce, by jego nauka była efektywna, a czas na nią poświęcony nie był stracony. Zapominanie informacji to naturalny proces. Nasz mózg wyrzuca niepotrzebne według niego dane, kiedy przestają być użyteczne. Twórca metody fiszek, pan Sebastian Leitner, stwierdził, że nauka to walka z zapominaniem. Dzięki temu opracowany przez niego system zapamiętywania jest tak skuteczny. Taktyka ta sprawdza się każdego dnia i zyskuje rzesze zwolenników. Dzięki niej szybko opanujemy słownictwo w obcym języku, ale pomoże też przy nauce w innych dziedzinach.

Rodzaje fiszek — gotowe albo indywidualne.

Decydując się na skorzystanie z fiszek, możesz wybrać dwie opcje. W zależności od tego, czego chcesz się nauczyć, wybierz gotowe kartoniki, zadrukowane po obu stronach albo puste, gdzie sam uzupełnisz dane. Na rynku jest bardzo duży wybór fiszek od tych przeznaczonych dla najmłodszych, poprzez słownictwo średniozaawansowane aż do bardzo wąskich grup specjalistycznego języka. Gotowe fiszki są przeznaczone głównie do nauki języków. Jeśli chcesz wykorzystać tę metodę do przyswojenia sobie wiedzy z innych dziedzin (pojęcia, wzory matematyczne, chemia, daty z historii), możesz fiszki wykonać własnoręcznie.

Jak wykonać swoje własne fiszki z angielskiego?

Samodzielne wykonanie pomocy naukowych to zajęcie wymagające cierpliwości. Możesz zdecydować się na wycięcie kartoników z grubego papieru i zapisanie go po obu stronach, ale możesz też pominąć pierwszy krok, żmudnego wycinania i kupić fiszki in blanco, gotowe do uzupełnienia, wytrzymałe i dużo łatwiejsze w przechowywaniu, niż te wycięte za pomocą nożyczek. Na rynku znajdziesz nawet kieszonkowe wersje, w których kartoniki są przypięte do kołka. Takie rozwiązanie przyda się przy korzystaniu z fiszek poza domem, w autobusie albo na przerwie w szkole. Szybkie i częste powtórki to jedna z zasad tej metody nauki.

Język angielski na fiszkach

Fiszki są stworzone do nauki języków. Znacznie ułatwiają naukę słownictwa na każdym poziomie zaawansowania. Język angielski jest obecny na każdym kroku. Słychać go w filmach, a nawet na ulicach. Nie ważne ile i czy w ogóle uczyłeś się angielskiego i tak znasz podstawowe wyrażenia i słowa, ponieważ otacza nas on ze wszystkich stron. Już w przedszkolu poznaje się podstawowe słówka, uczy się nazywać dni tygodnia, kolory, miesiące czy części ciała. Z wiekiem słów jest jeszcze więcej, a kategorie tematyczne okazują się dużo szersze, niż mogłeś się spodziewać.

Warto zorganizować sobie naukę nowych pojęć i powtórkę znanych przy pomocy metody Leitnera. Dzięki temu sposobowi skutecznie przyswoisz sobie nowe zagadnienia i utrwalisz te, które już znasz. Zauważyłeś, że potrafisz zapomnieć wyrażenie, którego nauczyłeś się miesiąc temu, ale nie wylatują Ci z głowy słowa, które poznałeś na początku edukacji? To dzięki powtórkom. Ile razy od przedszkola miałeś styczność z angielskimi nazwami dni tygodnia? Setki! Dlatego utrwaliłeś je sobie, a Twój mózg uznał tę informację za niezbędną i zachował ją na dłużej. Sekret skutecznej nauki słownictwa polega na regularnym jego powtarzaniu. Nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że już znasz jakieś słówko, powtarzaj je. To sposób by zostało w Twojej głowie na zawsze.

Rynek jest bogaty w zestawy do nauki języka angielskiego. Przydadzą się one nie tylko podczas edukacji szkolnej, ale także jako forma powtórki i codziennej pracy nad sobą w późniejszych latach. Możesz znaleźć komplety w różnym stopniu zaawansowania, dzięki temu łatwo dobierzesz produkt odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Cztery kroki metody fiszek

Skuteczne zapamiętywanie to kilkuetapowe wyzwanie, które ma swoje określone zasady. Jeśli będziesz się ich trzymał, twoja nauka szybko przyniesie oczekiwane rezultaty. Dlaczego warto zdecydować się na naukę opartą na określonym schemacie? Taki wybór jest dobry w przypadku potwierdzonego działania tego wzorca u innych. W przypadku korzystania z metody fiszek zadowolonych osób są tysiące.

Małe porcje

Fiszki to nie miejsce na długie zdania, wyrażenia czy fragmenty tekstu. W nauce języka wykorzystaj je do słówek, idiomów, krótkich wyrażeń, lub związków frazeologicznych. Jedna strona powinna być opisana w języku ojczystym, a druga w obcym. Pomocny jest też symbol, który kojarzy się ze słowem. Dzięki temu jeszcze szybciej zapamiętamy dany zwrot.

Powtarzanie w pięciu stopniach

Bardzo ciekawym patentem na zapamiętanie słówek jest rozdzielanie ich na pięć części. Niektóre zestawy dostępne w sklepach mają specjalne pudełka podzielone na pięć przegródek, przeznaczonych do umieszczania w nich fiszek. Nie jest ono jednak konieczne do korzystania z tej metody. Pierwsza grupa fiszek to nowe słownictwo. Jeśli przy powtórce będziemy znali znaczenie danego słowa, możemy przełożyć je do drugiej grupy, jeśli nie kładziemy je na spód fiszek w pierwszej grupie. Podobnie postępujemy z kolejnymi grupami. Dzięki temu nawet słowo, które znamy, będzie powtórzone przez nas kilkukrotnie, a tym samym utrwali się nam w pamięci.

Częste powtórki z fiszek

Nie musisz godzinami wpatrywać się w fiszki, by poznać znaczenie słów, na których Ci zależy. Musisz jednak wracać do nich często, na krótki czas, przynajmniej raz, a najlepiej kilka razy dziennie (w szczególności przed sprawdzianem).

Systematyczna nauka angielskiego z fiszkami

Osoby, które często sięgają do powtórek, na choćby kilka minut każdego dnia, są w stanie skuteczniej zapamiętać materiał niż ci, którzy poświęcają kilka godzin na naukę tuż przed egzaminem lub sprawdzianem. Warto więc uczyć się z głową i systematycznie wracać do powtarzanego materiału. Zależy Ci przecież nie tylko na dobrej ocenie, ale przede wszystkim na tym, by nowe słownictwo służyło Ci przez całe życie.

Nauka języka angielskiego przy pomocy fiszek znacznie ułatwia zapamiętywanie dużej ilości nowych pojęć, wyrażeń i słówek. Trzymanie się metody opracowanej przez Sebastiana Leitnera przyniesie wymierne wyniki, wesprze Cię w szkole i poza nią. Szeroki wybór zestawów fiszek sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od reprezentowanego poziomu.

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości