Poziomy języka angielskiego – stopnie znajomości języka angielskiego

Czas spędzony na beztrosce wśród przyjaciół dobiega końca i nieuchronnie przybliża nas do egzaminu dojrzałości. Po zakończeniu szkoły przyjaciele wyjadą do innych miast a niektórzy nawet podejmą studia na zagranicznych uczelniach. Niezależnie od tego jakie mamy plany na przyszłość, każdemu z pewnością przyda się znajomość języka obcego, a szczególnie – języka angielskiego. Matura to jednoczenie jeden z najbardziej stresujących momentów jaki przeżywamy w szkole. Jak więc przygotować się do matury z języka angielskiego aby pełni spokoju i bez zbędnego podenerwowania podejść do egzaminu dojrzałości? 

Poziomy zaawansowania znajomości języka angielskiego.

Nauka języka to żmudny i czasochłonny proces. Jednym nauka nowych słów i gramatyki przychodzi łatwo, inni muszą poświecić zdecydowanie więcej czasu aby opanować dany zakres materiału. W obu przypadkach, jeżeli nie jesteśmy “native speakerami” czyli osobami dla których język angielski jest językiem ojczystym, zaczynamy od tego samego poziomu – poziomu 0. Żaden z nas, niezależnie od predyspozycji, nie rodzi się z wrodzoną znajomością jakiegokolwiek języka – nawet język ojczysty przyswajamy i uczymy się przez całe życie.

Poziom znajomości języka angielskiego, został uporządkowany według międzynarodowego standardu i skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego CEFR. Wyróżniono 3 podstawowe poziomy – A, B, C, które dzielą się odpowiednio na podstawowy (A1, B1, C1) i zaawansowany (A2, B2, C2), dając łącznie aż 6 różnych poziomów oceniających poziom umiejętności z zakresu czytania, pisania, mówienia i słuchania.

Jak ocenić stopień i  poziom znajomości języka?

Dzięki skali CEFR jesteśmy w stanie ocenić poziom znajomości języka angielskiego, a poszczególne poziomy zaawansowania zostały szczegółowo opisane.

  • Poziom A1 – Beginner – jest najniższym poziomem w skali znajomości języka angielskiego. Osoba posługująca się angielszczyzną na tym poziomie dopiero zaczyna się uczyć i wyróżnia się podstawową znajomością słownictwa, wyrażeń i gramatyki. Taka osoba jest w stanie uczestniczyć w rozmowach na podstawowe tematy typu pogoda czy wakacje, używając podstawowych zwrotów i fraz, ale jedynie w przypadku kiedy jej rozmówca również posługuje się prostym, nieskomplikowanym językiem. Osoba taka radzi sobie również z czytaniem i pisaniem nieskomplikowanych tekstów. Przyjmuje się, ze na poziomie A1 osoba zna do 1200 słów w języku angielskim.
  • Poziom A2 – Pre-intermediate – na tym poziomie osoba jest w stanie swobodniej komunikować się z rozmówcą i opisywać otaczającą ją rzeczywistość. Podczas rozmów używa poprawnych gramatycznie zdań i potocznych wyrażeń. Będąc na poziomie A2 osoba radzi sobie w czytaniu i pisaniu tekstów formalnych (takich jak listy i maile) oraz nieformalnych. Poziom A2 zapewnia znajomość około 1500 słów.
  • Poziom B1 – Intermediate  – pierwszy z poziomów średniozaawansowanych, pozwala na komunikację również z native speakerami, używanie poprawnej gramatyki a wypowiedzi stają się coraz bardziej złożone. Na tym poziomie zna około 2500 słów, zarówno formalnych jak i słów z języka potocznego (w tym idiomy czy przysłowia).
  • Poziom B2 – Upper-Intermediate  – osoba posiadająca znajomość języka angielskiego na poziomie B2 – jest w stanie swobodnie komunikować się z native speakerami zarówno w mowie formalnej jak i nieformalnej. Jest w stanie wyrazić swoje emocje i reakcje w poprawny sposób, w wypowiedziach jak i w piśmie może posługiwać się zarówno formalnymi, złożonymi frazesami jak i prostymi zdaniami typowymi dla mowy potocznej, zależnie od okoliczności. Jest w stanie zidentyfikować swoje błędy i je poprawiać. W przypadku poziomu B2 osoba nabiera już akcentu ale także rozumie i rozpoznaje inne regionalne akcenty i charakterystyczne dla nich słownictwo. Osoba taka posługuje się słownictwem z zakresu od 3000 to nawet 4000 słów.
  • Poziom C1 – Advanced –  osoba ucząca się języka angielskiego nabywająca jego znajomość na poziomie C1 osiąga poziom biegłości niemal taki jak w języku ojczystym. Liczba błędów jest prawie niezauważalna, akcent jest coraz silniejszy a komunikacja nie sprawia najmniejszych problemów. Rozwinięta zostaje znajomość słownictwa branżowego co pozwala na swobodne rozumienie czytanych raportów, artykułów (oraz ich tworzenie). Na poziomie C2 słownictwo zawiera od 4000 do 6000 słów.
  • Poziom C2 – Proficient – poziom zaawansowania na równi z poziomem znajomości native speakera.  Wypowiedzi, czytanie czy pisanie nie sprawia najmniejszych problemów, osoba taka biegle porozumiewa się w języku angielskim i rozumie z łatwością przekazywane komunikaty w różnych akcentach.

Jak uczyć się języka angielskiego na poszczególnych poziomach?

W zależności od poziomu zaawansowania znajomości języka angielskiego będziemy stosować inne metody nauki. Języka angielskiego możemy uczyć się zarówno w domu jak i w szkołach językowych. Każda szkoła językowa przyjmuje swoje własne metody nauki. Należy pamiętać że aby nauka języka była efektywna musimy znaleźć metodę, która będzie nam najbardziej odpowiadała i pasowała do naszych indywidualnych potrzeb.

Ustalenie celu.

Niezależnie od obecnego poziomu znajomości języka, pierwszym krokiem powinno być ustalenie celu. Musimy wiedzieć co chcemy osiągnąć – czy chcemy móc swobodnie komunikować się podczas wakacji, czy też używać języka branżowego w pracy? Cel musi być konkretny a także mierzalny i określony w czasie – kiedy planujemy najbliższy urlop lub kiedy planujemy zmienić pracę? Zaplanuj ile czasu tygodniowo będziesz poświęcać na naukę języka. Ważne aby trzymać się ustalonych planów. Jeżeli mamy ustalony cel, możemy wybrać metodę nauki.

Efektywne metody nauki języka.

Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z językiem angielskim, a twoim celem jest nauka od podstaw aby móc komunikować się w poziomie A1 (podstawowym) najlepiej zacząć od przyswojenia podstawowych fraz i zdań. Aby nauka była przyjemniejsza warto zacząć od tematów które nas interesują, np. piłka nożna, podróże, kino. Niestety ani szkoły językowe ani podręczniki do nauki języka nie są do tego przystosowane, a każdy rozdział traktuje o innym temacie, który niekoniecznie nas interesuje. Postaraj się więc znaleźć albumy (lub strony internetowe) związane z twoimi zainteresowaniami. Przeglądając zapisuj nowe wyrażenia i samodzielnie znajdź tłumaczenie. Powtarzaj nowo poznane wyrażenie przy każdej możliwej okazji a następnym razem opowiadając znajomym o kolejnym hat-tricku Lewandowskiego postaraj użyć się nowo poznanego frazesu w języki angielskim.

Jeżeli twoją pasją jest oglądanie seriali, postaraj się znaleźć platformę streamingową umożliwiającą oglądanie seriali w innych językach. Jeżeli znasz na pamięć wszystkie sezony Friends następnym razem obejrzyj kilka odcinków z polskim dubbingiem i angielskimi napisami. Po pewnym czasie zmień ustawienia – oryginalny język z polskimi napisami. Pod koniec 10 sezonu nie będzie potrzeby Ci ani dubbing ani polskie napisy.

Jeżeli jesteś osobą lubiącą się uczyć na pamięć, idealnym rozwiązaniem będą fiszki. Dostępne w każdej księgarni językowej, zbiór kart dwustronnych. Jedna ze stron zawiera polskie słowo natomiast druga jego angielskie tłumaczenie. Postaraj się zgadnąć znaczenie poszczególnych słów sprawdzając poprawność na odwrocie karty. Po pewnym czasie przyswoisz wszystkie słowa znajdujące się na fiszkach. Można również skorzystać z dostępnych w Internecie ćwiczeń. Pobierz pdf z ćwiczeniem i rozwiąż a następnie sprawdź odpowiedzi z kluczem.

Dla osób posługujących się już językiem angielskim na poziomie co najmniej podstawowym, chcącym zwiększyć swój poziom znajomości języka lub utrwalić obecny poziom najbardziej efektywną metodą nauki będzie możliwość rozmów z native speakerami (lub osobami nie angielskojęzycznymi ale będącymi na poziomie nie niższym niż twój). Jeżeli nie masz obecnie możliwości wyjazdu do Anglii aby szlifować swój angielski, znajdź grupę na Facebooku. Wiele osób poznając się przez grupy oferujące wymiany językowe, spotyka się dając sobie wzajemnie możliwość nauki. Wymień się wiedzą, przekaż swój polski za czyjś angielski spędzając przy tym miło czas.

Jeżeli natomiast w twoim mieście nie znalazłeś takiej grupy, znajdź swoją ulubioną książkę w angielskim przekładzie lub obejrzyj swój ulubiony film z angielskim dubbingiem. Staraj się mówić jak najwięcej – możesz nagrywać się i odsłuchiwać. W ten sposób będziesz w stanie złapać błędy w wymowie ale także gramatyczne.

Dla osób będących na poziomie angielskiego C1 lub C2 najlepszym sposobem nauki będzie wjazd do kraju, gdzie angielski jest językiem urzędowym. W ten sposób nauczysz się nowych fraz, może nawet pochodzących z gwary poszczególnego regionu. Stwórz sobie warunki, dzięki którym przez jakiś czas angielski będzie jedynym językiem w jakim będziesz się komunikować.

Poza wymienionymi sposobami istnieje wiele więcej innych opcji. Jeżeli nauka w szkolnej ławce, testy oraz kontakt z innymi uczniami jest dla ciebie motywujący – zapisz się na kurs językowy. Aby nauka przynosiła efekty, musi również dawać dużo radości.

Do czego można wykorzystać znajomość języka angielskiego?

Niezależnie od poziomu znajomości języka angielskiego, jest ona na pewno ważną umiejętnością, pomocną w wielu sytuacjach.

Jadąc na wakacje do innego kraju, na pewno przydatna jest nawet podstawowa znajomość języka. Dzięki temu będziemy w stanie bez problemu zameldować się w hotelu, dowiedzieć się skąd odjeżdża autobus lub złożyć zamówienie w restauracji. Należy pamiętać że spędzając wakacje w Chorwacji, kelner pracujący w lokalnej knajpie nie jest native speakerem, więc nie oceni naszej małej znajomości języka. Chcąc podjąć pracę w kraju, w międzynarodowej korporacji zdecydowanie wystarczy nam znajomość języka na poziomie B1 lub B2. Jeżeli natomiast planujemy podjęcie pracy za granicą, wymagany poziom znajomości będzie wyższy. Najważniejszym poziomem dla którego warto uczyć się obcego języka jest spełnienie swoich własnych potrzeb. Znajomość angielskiego daje nam dużo swobody i satysfakcji.

Jak sprawdzić swój poziom znajomości języka?

Aby  łatwo sprawdzić swój poziom znajomości angielskiego możemy skorzystać z oferty szkół językowych. Prawie każda szkoła oferuje przeprowadzenie takiego testu oraz ocenienie go i podanie odpowiedniego wyniku oraz wystawienie certyfikatu. Możemy również skorzystać z testów oferowanych przez zagraniczne uczelnie. Aby wziąć udział w takim teście, należy skontaktować się z wybraną uczelnią, najczęściej jest to możliwe poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej lub kontakt mailowy. Minusem obu wymienionych wyżej sposobów jest ich cena. Skorzystanie z profesjonalnego testu znajomości języka, zakończonego wystawieniem certyfikatu to koszt nawet kilkuset złotych, w zależności od prestiżu wybranej szkoły. Jeżeli nie chcesz korzystać z profesjonalnych, płatnych egzaminów, możesz skorzystać z darmowych testów dostępnych w Internecie. Testy online nie są aż tak zaawansowane i nie sprawdzają wszystkich aspektów znajomości, nie kończą się również wystawieniem certyfikatu. Niemniej jednak dają ogólny pogląd tego, na którym z poziomów jesteśmy abyśmy mogli ruszyć dalej w nauce i przygodzie z językiem angielskim osiągając coraz to wyższe poziomy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *