Matura z języka angielskiego 2022 jak się przygotować?

Egzamin maturalny z języka angielskiego to jeden z pierwszych ważniejszych egzaminów, z jakimi przychodzi nam się mierzyć. Dla wielu osób najbardziej problematycznym elementem jest język angielski. Z różnych względów to właśnie ten przedmiot sprawia, że egzamin maturalny jawi się jako poważne wyzwanie, któremu musimy sprostać. Zasadniczym problemem obecnych czasów jest sytuacja związana ze światową pandemią, która już od dwóch lat wpływa na naszą codzienność i możliwości edukacyjne. Zdalne zajęcia w najlepszej nawet wersji nie są w stanie przygotować nas do matury z obcego języka w taki sposób, by faktycznie nie odczuwać żadnego rodzaju obaw. Warto jednak zorganizować swoją codzienność w taki sposób, aby język towarzyszył nam bezustannie. Mamy dostęp do różnorodnych możliwości, które są w stanie wesprzeć nas w przedmaturalnym okresie. Warto z nich korzystać bez względu na to, czy decydujemy się na maturę podstawową czy rozszerzoną.

Poszerzaj wiedzę z aplikacjami

Kursy językowe to wyjątkowo dobre rozwiązanie, aczkolwiek zawsze trzeba liczyć się z dodatkowym obciążeniem finansowym. Warto jednak wziąć pod uwagę również te opcje, które nie wymagają nakładu finansowego, a na dłuższą metę okażą się dla nas niebagatelnym wsparciem. Każdy z nas każdego dnia posługuje się telefonem komórkowym i niemal każdy posiada nieograniczony dostęp do internetu. Taka możliwość otwiera przed nami drzwi do innowacyjnych metod nauczania, z których warto korzystać, zwłaszcza gdy właśnie decydujemy się podjąć radykalne kroki na drodze do uzyskania świetnych wyników z matury. Warto zdecydować się na ściągnięcie mobilnych aplikacji przeznaczonych do codziennej nauki konkretnego języka. Zdecydowanym faworytem w tej materii jest Duolingo. Aplikacja, która w sposób przyjemny odkrywa tajniki angielskiej gramatyki, pozwala przyswajać nowe słówka, ale uczy również poprawnej wymowy. Zestaw ćwiczeń nie zajmie nam więcej niż 20 minut każdego dnia, a już po kilku tygodniach odczujemy znaczną poprawę umiejętności językowych. Warto testować również innego rodzaju bezpłatne aplikacje i nie zamykać się na jedną opcję. Niektóre z nich kładą wyraźny nacisk na gramatykę, inne skupiają się na wzbogacaniu słownictwa. Korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie jest zatem jak najbardziej dobrym pomysłem.

Filmy z napisami po angielsku

Oglądanie filmów można bez większego problemu połączyć z pożytecznym elementem, jakim jest nauka. Badania dowodzą, że gdy oglądamy filmy z napisami w języku, którego się uczymy, to przyswajanie słówek oraz konkretnych zwrotów przychodzi nam znacznie szybciej. To wyjątkowo przyjemny sposób na naukę i trzeba przyznać, że niezwykle skuteczny. Mózg znacznie łatwiej przyswaja wiedzę, którą jest w stanie przypisać konkretnemu zdarzeniu, a właśnie tak działają na nas filmy. Zapamiętamy słowa, które będą nam się kojarzyły z konkretną sceną. Mamy również niebywałą okazję do tego, by w przypadku filmów anglojęzycznych osłuchać się nieco bardziej z językiem.

Czytanie po angielsku

Czytanie artykułów angielskich może nam się wydawać dosyć skomplikowaną sprawą, która na początku z pewnością będzie wiązała się z frustracją. Warto jednak zacząć od tekstów o nieco niższym poziomie zaawansowania. Czytanie pozwala zapoznać się z językiem angielskim od strony konstrukcji i gramatyki. To niezwykle ważny element w procesie uczenia się jakiegokolwiek języka. Z całą pewnością pozwala utrwalać słownictwo, ale jednocześnie sprawia, że znacznie szybciej radzimy sobie z dotąd nieznanymi konstrukcjami. Przed przystąpieniem do czytania warto wyposażyć się w słownik, który z pewnością przyda się podczas lektury. Warto również zapisywać świeżo poznane słówka lub słówka, z którymi miewamy jeszcze problemy. Doskonałym pomysłem będzie również budowanie autorskich zdań z tymi słówkami. Dzięki temu znacznie szybciej zapamiętamy ich znaczenie. Z czasem zorientujemy się również, że nasza wiedza jest odpowiednio przygotowana na zainteresowanie się nieco poważniejszymi tekstami. Warto wówczas sięgnąć po bezpłatne prenumeraty gazet brytyjskich lub amerykańskich. To doskonały sposób na sprawdzenie własnych umiejętności w zetknięciu z prawdziwym artykułem oraz fantastyczny sposób na przygotowanie się do matury z języka angielskiego.

Rozmowy z native speaker’em

Jednym z lepszych sposobów nauczenia się obcego języka jest rozmowa z osobą, z którą będziemy musieli się dogadać w naszym drugim języku. Nawet jeżeli nie czujemy się na siłach, by przeprowadzić swobodną rozmowę z osobą anglojęzyczną, to jednak powinniśmy prowokować takie sytuacje i nie zniechęcać się, gdy coś nie pójdzie po naszej myśli. W sytuacjach wymagających posłużenia się językiem okazuje się bowiem, że nasza wiedza jest znacznie większa niż przypuszczaliśmy, a jedynie obawa przed mówieniem sprawia, że uważamy inaczej. Matura z języka angielskiego nie opiera się już na egzaminie ustnym, ale nie zmienia to jednak faktu, że praktykowanie zawsze było jednym ze skuteczniejszych sposobów na naukę. Warto zapisać się na zajęcia do szkoły językowej, w której faktycznie uczą native speakerzy. Na tego rodzaju zajęciach rozwiązuje się sporo ćwiczeń, choć najwięcej wyniesiemy tak naprawdę z samej rozmowy, która z każdym kolejnym spotkaniem będzie coraz bardziej przypominała naturalną i swobodną konwersację dwóch osób.

Nauka 1000 słów po angielsku.

Podstawą każdego maturzysty powinna być nauka 1000 słów w języku angielskim. Znajomość tej ilości słów pozwoli CI w sposób spokojny i swobodny rozmawiać po angielsku. Dzięki poznaniu tej ilości słów będziesz mógł swobodnie rozmawiać, mówić i opisywać przedmioty czy sytuacje.

Jak wygląda matura z języka angielskiego?

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym do naszej dyspozycji oddaje się aż 120 minut na działanie, a zatem na zrealizowanie zadań słuchowych, pisemnych, oceniających umiejętność posługiwania się środkami językowymi oraz rozumienia tekstów. Wielu maturzystów z wielką obawą podchodzi do zadania pisemnego, w którym na ogół trzeba stworzyć list formalny w postaci, np. reklamacji lub podania o pracę lub nieformalny, który z kolei może być zaadresowany do znajomego. W takim liście trzeba będzie uwzględnić wszystkie podane punkty, w których opisano dokładną zawartość treści listu. Już niewielkie przeoczenie może nas kosztować sporo punktów. Matura na poziomie rozszerzonym trwa aż 150 minut. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będziemy mieli do czynienia z nieco bardziej zaawansowaną gramatyką, a zatem mogą pojawić się takie czasy jak Present Perfect Continuous czy Future Perfect Continuous. Z całą pewnością matura na poziomie rozszerzonym obfituje również w teksty naszpikowane znacznie trudniejszym i wyszukanym słownictwem. Jest to zatem wersja matury językowej, która wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy daleko wybiegającej poza szkolny podręcznik. Przygotowując się do takiej matury warto uwzględnić zakup repetytorium, które powstało z myślą o rozszerzeniu. W tego rodzaju publikacjach mamy do czynienia z ćwiczeniami, które mają na celu przygotowanie ucznia do egzaminu w wersji zaawansowanej. Warto również zainteresować się dodatkowymi zajęciami z nauczycielem, który będzie w stanie przygotować nas do egzaminu w obecnie obowiązującej wersji. 150 minut to z jednej strony bardzo dużo czasu, ale z drugiej – bez odpowiedniego przygotowania nawet podwojenie tego czasu nie przyniesie pożądanego rezultatu.

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *