Skuteczne metody nauki języka angielskiego w praktyce.

Postępująca globalizacja językowa i kulturowa sprawia, iż język angielski jest nieodłącznym elementem naszej powszedniości. Jego znajomość jest uznawana za powszechną i często jest wymagana przez pracodawców. W języku polskim od wielu lat obserwowany jest wzmożony proces ekspansji anglicyzmów i wszechobecne występowanie zapożyczeń z angielskiego w potocznej polszczyźnie. Nic dziwnego – język Szekspira stał się międzynarodowym sposobem komunikacji w różnych sferach życia: turystyce, kulturze, mediach czy w Internecie. W obecnych czasach z pewnością warto go znać, aby w pełni móc uczestniczyć w otaczającym nas świecie zmian i technologii. Znajomość angielskiego niesie za sobą wiele korzyści, jak jednak efektywnie i relatywnie szybko nauczyć się go samodzielnie we własnym domu?

Różne metody nauki języka angielskiego

Dzięki powszechnej dostępności do Internatu każdy ma łatwy dostęp do wartościowych i merytorycznych treści, które wspomogą samodzielną edukację. Istnieją również specjalne opracowane sposoby, które mają na celu znaczne ułatwienie przyswojenia lingwistycznej wiedzy. Oto kilka z nich:

Nauka angielskiego metodą Callana

Została ona wprowadzona przez Robina Callana w 1960 roku. Mimo odległej genezy wciąż jest sukcesywnie stosowana w wielu szkołach językowych. W uproszczeniu polega ona na technice, która jest równoznaczna z procesem przyswajania języka rodzimego przez dziecko. Bazując na wzorcu małego dziecka, uczniowie tej metody najpierw uczą się słuchania, kolejno mówienia i na końcu pisania. Jest to dobry wybór dla osób zaczynających przygodę z językiem angielskim, jak i tych, którzy chcą utrwalić swoją dotychczas zgromadzoną wiedzę.

Nauka angielskiego metodą Direct

Jest ona w pewien sposób lekkim przekształceniem poprzedniej metody, gdyż bazuje na jej podstawie. Podobnie jak metoda Callana, ten typ nauczania należy do metod bezpośrednich. Direct English pozwala na skuteczną, a zarazem bezstresową naukę angielskiego, kładąc nacisk na praktykę, a nie teorię. Priorytetowym celem jest skuteczna komunikacja w języku obcym, która jest uzyskiwana dzięki wielokrotnemu ćwiczeniu słuchania oraz mówienia w trakcie nauki – nauka oparta jest na powtórzeniach. Jest to dobra metoda dla osób chcących odświeżyć swoją wiedzę lingwistyczną.

Nauka angielskiego metodą Hamonda

Twórca owej metody – Michał Hamond – jest Polakiem, którego pasjonują języki oraz nieskończoność ludzkich możliwości. Chcąc stworzyć efektywną metodę nauki języka angielskiego, bazował on na pamięci długotrwałej. Automatyczne procesy, zachodzące w mózgu, pozwalają na permanentne zapamiętanie pewnych umiejętności. Takie zjawisko zachodzi m.in. podczas nauki jazdy na rowerze. Na tej podstawie Hamond skonstruował sposób na naukę języka angielskiego. Jego metoda stawia przede wszystkim na praktykę i pozbywaniu się bariery językowej, poprzez konstruowanie wypowiedzi, bez względu na poziom umiejętności.

Nauka angielskiego metodą Helen Doron

Stworzona przez brytyjską nauczycielkę Helen Doron w celu skutecznego nauczenia języków obcych. Docelowo przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 19 lat. Podstawą tej metody nauczania jest naśladownictwo – wykorzystuje ona audiowizualne bodźce, takie jak piosenki, filmy czy aplikacje edukacyjne. Doron skupiała się na sposobach w nauce języka angielskiego bazujących na pozytywnych odczuciach, zabawie oraz dobrymi relacjami między członkami kursów. Z tego powodu ta metoda jest jedną z częściej wybieranych do nauki angielskiego dzieci i młodzieży.

Inne metody nauki angielskiego

 • nauka angielskiego metoda
 • nauka angielskiego metoda 1000 słów za darmo
 • nauka angielskiego metoda collinsa
 • nauka angielskiego metoda direct
 • nauka angielskiego metoda johna smitha
 • nauka angielskiego metoda obrazkowa
 • nauka angielskiego metoda sita
 • nauka angielskiego metodą krebsa
 • nauka angielskiego metodą bezpośrednią
 • nauka angielskiego metodą wałkowania
 • nauka angielskiego metodą dziecka

Lista metod, opracowanych przez specjalistów, które mają pomóc uczącym się opanować w pełni język obcy, jest znacznie większa. Na przestrzeni lat sposobów na skuteczną naukę pojawia się coraz więcej, a oferty szkół językowych sukcesywnie się powiększają. Warto jednak zauważyć, że nie trzeba od razy korzystać z pomocy specjalistów, aby opanować angielszczyznę. Przedstawione metody, każdy z uczących się w pewien sposób nieświadomie wykorzystuje w przyswajaniu wiedzy. Samodzielna nauka angielskiego z wykorzystaniem pewnych trików może być równie skuteczna w zaciszu domowym.

Skuteczna nauka angielskiego w domu – od czego zacząć?

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodą z językiem angielskim, warto zadbać o dobre podstawy lingwistyczne. Bez problemu w prosty sposób znajdziemy odpowiednie i darmowe treści w Internecie, które posłużą nam w stawianiu pierwszych kroków podczas nauki. Początkujący powinni zwracać uwagę na materiały przeznaczone dla dzieci, będące dobrym wprowadzeniem do angielszczyzny. Innym sposobem są również aplikacje na telefon, oferujące skuteczną naukę angielskiego od podstaw i nie tylko. Internet oferuje wiele treści lingwistycznych, nie tylko tych stricte nastawionych na naukę języka obcego. Kiedy poziom językowy przekroczy poziom A1-A2, wskazane jest, aby pochylić się nad treściami kulturowymi w języku angielskim. Do nauki w domu można wykorzystać piosenki, filmy, podcasty, audycje radiowe, seriale czy stand-upy. Każdy z tych tekstów kultury można w efektywny sposób wykorzystać do przyswajania angielszczyzny, np.: podczas nauki z filmów wystarczy zapisywać niezrozumiałe słowa w zeszycie i je tłumaczyć lub starać się zrozumieć przekaz i ćwiczyć wymowę, powtarzając za lektorem. Należy pamiętać jednak, aby wybierać filmy o zbliżonym lub wyższym poziomie językowym do posiadanego. Wprowadzenie nauki języka angielskiego do wielu aspektów życia będzie niosło za sobą wiele korzyści. Muzyki czy podcastów możemy słuchać nie tylko w domu, ale i w samochodzie, na zakupach czy w tramwaju. Warto również zdecydować się na kursy grupowe lub indywidualne online, które mogą bazować na jednej z wcześniej przedstawionych metod. W ten sposób codzienny i intensywny kontakt z językiem sprawi, iż w skuteczny sposób nauczymy się angielskiego samodzielnie.

Dzisiejsza technologia i globalizacja pozwala na efektywną naukę angielskiego w domu przez Internet. Dzięki domowej nauce można zacząć od postaw kształcenie umiejętności lingwistycznych lub sukcesywnie poprawiać swój poziom angielskiego, dążąc do perfekcji. Sposobów na skuteczną naukę angielskiego w domu jest mnóstwo i warto pamiętać, że nie zawsze są to tylko treści stricte nastawione na edukację. To, w jaki sposób wykorzystamy wszechobecne angielskojęzyczne treści, zależy już od naszej determinacji i chęci. Należy zastanowić się indywidualnie nad odpowiednią metodą, gdyż największym gwarantem sukcesu jest czerpanie przyjemności z procesu przyswajania języka angielskiego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naucz się angielskiego w miesiąc >>>

X

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj dostęp do darmowego kursu języka angielskiego i wartościowych informacji! 

Dziękujemy za wysłanie wiadomości